Не много добра селскостопанска година изпраща Николай Николов, председател на кооперацията във великотърновското село Никюп. Причината е, августовската буря, която унищожи наполовина реколтата от слънчоглед. Съсипана бе тогава и голяма част от царевицата. Изкупните цени тази година също не бяха добри на слънчогледа и вървяха със 120 лева за килограм надолу, оплаква се стопанинът, който обработва 8000 дка земя.
От другите селскостопански култури – ечемик, пшеница, лимец, грах, лимец, соя и дини, реколтата е добра, но проблеми също не са липсвали. Засетите площи с ечемик са намалени, заради липсата на пазари. Такива са и несгодите с лимеца. Повече от здравословното зърно земеделецът няма да сее, макар че от три години го произвежда. Грахът също не е рентабилен, но той го е насадил, защото според новите изисквания трябва да се слагат азотофиксиращи култури. Другият голям проблем е, че напояване няма и се разчита единствено на природните явления.
Реколтата от дини е също на средно ниво. И отново липсата на пазари и конкуренция на продукцията от Южна България води до недотам добри разчети в крайните сметки. Земеделецът ще продължи да отглежда дини, независимо от резултатите, защото такива са традициите в Никюп – отколешен производител на сладкия плод.
Николов осигурява поминък на 20 души от селото, повечето млади хора. Средната работна заплата е 1000 – 1100 лева.
„С природата, нелоялната конкуренцията и ненамеса на държавата при изкупуването на зърното, не можем да се борим. Така печалбата се губи. А когато няма печалба, не могат да се правят и инвестиции. А селското стопанство е това – да си конкурентоспособен”, обобщава стопанинът на кооперацията в Никюп.
Кремена Крумова – Попова