Икономика

КНСБ: Трябва нова визия на енергийната стратегия на България

КНСБ иска изработване на нова визия на енергийната стратегия на България. С  прогноза до 2030 и до 2050 година. Това обяви във Велико Търново президентът на Конфедерацията Пламен Димитров. „Искаме да видим ясна правителствена позиция за запазване на българския въгледобив като една от основните съставки на енергийния микс на България. Добивът на въглища е единственият, който му дава национална сигурност”, каза той. По негови думи  над 40% е произведената ел. енергия от въгледобива у нас и това прави България в момента автономна и с едни от най-добрите коефициенти на независимост в Европейския съюз. „Дали трябва да се строи „Белене” – не знам. Но не бива да се вади допълнителен ресурс от нашите данъкоплатци. Ако дойде инвеститор – добре дошъл”, коментира ръководителят на синдикалната организация.

1700 лева е постижима средна заплата до края на управленския мандат на кабинета „Борисов 3”. Няма пречка между 100-150 лева да растат доходите на година, заяви Димитров. Според експерти на КНСБ с близо 50% е нараснал брутният вътрешен през последните тринадесет години, а заплатите с около 5-6%. Това е основната причина  за миграцията в и извън страната, подчерта Димитров и посочи като позитивен знак от страна на правителството увеличението на учителските възнаграждения с 15% от 1 септември т.г. „Но ние искаме да видим както ще стане и със заплатите на заетите в здравеопазването, държавните институции, културните институти и ще настояваме за тях поне със 100 лева нарастване на доходите още от 2018 година”, каза Димитров. По думите му КНСБ има разработен пакет от изменения в седем закона и в Кодекса на труда, за да може, когато работиш – да получаваш достойна заплата.