Денят Икономика

Качеството на туристическото предлагане обсъдиха на среща във В. Търново по инициатива на Министерството на туризма

Втора среща на организациите за управление на туристическите райони (ОУТР) се състоя в Изложбени зали „Рафаел Михайлов“ в старата столица в рамките на международното изложение „Културен туризъм“ 2023. Първата среща се проведе в гр. Стара Загора, а събитието вече е част от програмата на интернационалния форум във Велико Търново. Представител за региона бе Мария Офицерова, изпълнителен директор на Организация за управление на Старопланински туристически район. Анализ на това как върви туризмът в България към момента и информация за предстоящия летен сезон представи зам. министърът по туризма проф. Мариела Модева.

Като цяло имаме 9% ръст на туризма след най-успешната 2019 година. Очакванията за летния сезон са да бъдем 5% над 2019 година. Според последните данни от ЕСТИ (Единна система за туристическа информация) за периода 01.12.2022 г.-06.04.2023 г. ръстът спрямо същия период на миналия зимен сезон е 25%. Като може да отбележим доста позитивно, че зимният сезон 2022/23 г. е най-силният в рамките на последните 4 зимни сезона, като за същия период, който споменах, ръстът е около 17%. Разбира се, това е много радостна новина, защото знаете, че ние имаме тревога със липсата на сняг през зимния сезон. Как да бъде компенсирана тази липса, имаше доста тревоги и от страна на бранша“, коментира Модева.

Оказва се, че всъщност не сме загубили туристи и даже, поради климатичните особености, зимният сезон е удължен почти до средата на м. април. Съгласно данните, които идват за лятото, също тенденциите са доста позитивни.

Модева представи и данни по пазари според които за същия период – 01.12.2022 г.-06.04.2023 г. имаме най много регистрирани български туристи – над 1 300 000 души, което означава, че всички кампании и всичко това, което се прави и във Велико Търново е правилно, защото вътрешният туризъм е важен. Българските туристи са били най-активни по време на най-тежките 2020 и 2021 ковидни години. След българските се нареждат румънските туристи – над 68 000; гръцките туристи – над 61 000; британските туристи – близо 53 000, и израелските туристи – над 50 000. Посещават ни туристи и от Турция и Северна Македония, съответно над 44 000 и близо 26 000, което означава, че преосмислянето на маркетинговите и рекламни кампании на министерството също е било правилно, защото експертите са се фокусирали най-вече върху съседните пазари.

Много сериозни рекламни кампании направихме и за привличане отново на немските туристи, както и на туристи от Великобритания, Полша, Унгария, Чехия и Словакия. Така наречената Вишеградска четворка. Три тенденции са ясно очертани след Ковид, изведени и от Световната организация по туризъм, и могат да се обобщят в насоките – свързаност, сигурност и пътуване извън активния сезон“, подчерта още зам.-министър Модева.

Наред с други маркетингови дейности, е в ход и промоционална кампания за деветте туристически района на България, заяви Венелина Червенкова, началник-отдел в Дирекция „Туристическа политика“ към Министерство на туризма.

Гергана Нинова