Здравеопазване Община

Инфекциозното отделение на областната болница отбеляза 70-годишнината си

Над 100 хиляди пациенти са преминали през инфекциозното отделение на областната болница „ Д-р Стефан Черкезов“ във Велико Търново през 70-те години на съществуването му. Юбилеят беше официално отбелязан в салона на лечебното заведение от екипа му, ръководството, много колеги и гости. Сред тях бяха кметът на общината инж. Даниел Панов, директорът на РЗИ д-р Евгения Недева и зам.-директорът д-р Красимира Петрова. Историята на инфекциозното отделение припомни началникът му д-р Мая Попова. От две години то вече е в новия корпус на областната болница и разполага с прекрасни условия за диагностика и лечение.

Думи на благодарност за професионализма на лекари, сестри и санитари отправиха кметът Панов и директорът на болницата д-р Даниел Илиев. С плакети бяха отличени редица медици, сред които д-р Сибила Маринова – началник на интензивното отделение, д-р Валентин Точков – началник на педиатрията, д-р Марияна Витанова – началник на отделението по трансфузионна хематология и др. Плакет за ползотворна съвместна работа получи от директора д-р Илиев кметът Даниел Панов. Като председател на Сдружението на общините той увери, че ще продължи да полага всички усилия за това заетите в сферата на здравеопазването и болничната помощ да получават възнагражденията и уважението в обществото, което заслужават. По повод 70-а годишнина на инфекциозно отделение кметът Панов връчи Старопрестолни грамоти, заедно със специално изработени плакети за ковид-отделенията с имената на всички, борили се на първа линия в пандемията, както и близо 180 лични благодарствени грамоти. Със Старопрестолна грамота бяха отличени и доайените на инфекциозно отделение д-р Йорданка Попова и медицинската сестра Стефка Чакърова.

През годините инфекционистите във Велико Търново се борят с различни епидемии. През 1950-а е голямата епидемия от скарлатина. Три са епидемиите от вирусен хепатит А в региона. Над 2000 деца между 3 и 5 години боледуват от заушка по време на епидемията през 1986 година,  повече от 200 са с менингит. В историята на инфекциозното отделение са записани още епидемии от морбили, коклюш, циклични от различни видове грип, но най-тежка е епидемията от ковид 19, която започва през 2020-а. Тогава Общината, лечебни заведения и всички останали институции се обединяват в борбата с вируса. Седем отделения в областната болница се трансформират в ковид отделения. Над 28 000 са леглодните, повече от 3 300 са изписаните здрави пациенти.

В момента в инфекциозното отделение работят двама лекари – д-р Мая Попова, негов началник и колегата й д-р Константин Рашков, 11 медицински сестри, сред които и старшата сестра Елена Палякова, петима санитари. Желание от млади лекари да специализират инфекциозни болести в отделението няма.

Много подаръци и поздравления получи от институции и колеги екипът на инфекциозното отделение. С годишнината ги поздравиха децата от вокална група „Пеещи камбанки“ към Младежкия дом с художествен ръководител Владимир Габров и детският духов оркестър „Джуниър бенд“ към СУ „Емилиян Станев“ с диригент Йордан Цветанов.