Юбилейният сборник, излязъл от печат в началото на април 2021 г. обединява докладите от третата историческа кръгла маса с нови данни за историята на 180-годишния храм „Св. Димитър“ в с. Ветринци. Сборникът се издава от Обществения съвет в селото, с любезното съдействие и финансова подкрепа от представители и общински съветници на БСП – Велико Търново, и доц. д-р Светла Славова, доцент по биостатистика към университета на Кентъки – САЩ.
Авторите на статиите и спомените са 12. Проф. Петко Петков с уводна статия за историята на Българската екзархия във връзка със 150-та год. от учредяването й на 27 февр. 1870 г. Следва арх. Донка Колева с представяне на програма за възстановяване на църквата и архитектурен анализ на състоянието и. Елена Мачковска разглежда историята на храма чрез документите в ДА – Велико Търново.
Доц. д-р Диана Тотева от РИМ – Велико Търново разказва за художественото оформление на църквата, иконостасът, напрестолния кръст, иконите, дело на габровския зограф Иванчо Хадживасилев (1820-1890) г. Той работи в цяла Северна България – Търново, Свищов, Разград, Дряново, Варненско и в с. Ветринци. Условен е за учител в селото през 1852 г.
Днес иконите на „Св. Димитър на кон“, (която се намира на корицата на книгата), „Св. Св. Кирил и Методий“, Св. Архангел Михаил“, Св. Апостоли Петър и Павел”, „Св. Харалампи“, „Св. Никола“, „Св. Неделя и Св. Параскева“ са запазени в РИМ – Велико Търново и спасени от нашественици.
За запазването на иконното богатство на 180-год. храм съдействие оказва г-жа Роза Мишева, зам. кмет на Община Велико Търново в годините 1995-1999. След сигнал от нейна страна е съставена комисия през 1998 г. за установяване на състоянието на църквата. Така иконите попадат във фондовете на РИМ, съхранени и реставрирани.
Евгени Коев прави изкуствоведски анализ на „уникалния, според автора, иконостас“, изработен от габровския учител и зограф Иванчо Хадживасилев. Той създава иконостасът, който днес е оценен като паметник на културата с местно значение, заедно с иконите, колонадата от дървени колони, фината дърворезбена украса от фризове, таблените изображения от основата на иконостаса, впечатляващи с поредицата от библейски сцени за сътворението на човека, Адам и Ева, първородния грях, изгонването на праотците от райската градина, животът им на земята.
Трябва да отбележим, че иконописецът е изработил сцените с вещина, оригиналност и народностна самобитност.
Стефан Бейков от РИМ – В. Търново разглежда историческата последователност по изграждането и развитието на храма през годините и дейността на свещенослужителите, работили за уредбата на църковната сграда, християнизирането на енориашите от селото, за напредничавостта на ветринчани.
Тянка Минчева разглежда подробно историята както на църквата, така и на училището в селото и приноса на ветринчани в Априлското въстание от 1876 г. По време на деветдневната епична битка в Дряновския манастир – 29 април – 7 май 1876 г. дават своята дан и живота си пред олтара на българската свобода ветринчаните, четници в четата на поп Харитон Рашко Георгиев Витанов, Кръстю Иванов и Марин Драганов Бояджиев.
В Руско-турската освободителна война участва и опълченецът Недялко Колев Гълъбов, който е един от 6-те участници от Ветринци в поп Харитоновата чета, завърнал се жив от Дряновския манастир. Поместена е негова снимка, запазена от семейството му.
Изключително интересни са мислите на Иван Митев – актьор от МДТ „Константин Кисимов“ и спомените от детството му за църквата, за селото, за прародителите му, родителите му, за фамилията. „…Всеки път, когато минавам край нашия храм „Св. Димитър“, – пише авторът – дясната ми ръка трепва в порив да направи кръстния знак. А главата ми се свежда за поклон пред паметта на толкова отминали във времето ветринчани. Пренесли паметта, силата и корените ни. За да ни има нас! Днес!“
Инж. Радка Тодорова от екипа на съставителите, споделя с читателите спомените си за свещеник Стефан Пеев, една светла личност, оставила трайни следи в съзнанието на ветринчани. Инж. Стефана Станева, председател на Обществения съвет и член на църковното настоятелство, пише с тревога за състоянието на рухналия ветрински храм „Св. Димитър“ – паметник на културата.
Недю Георгиев, кмет на с. Балван изказва надежди за скорошно намиране на средства за възстановяването на църковния храм, който да се превърне в опора на вярата и българщината. Членът на Църковното настоятелство в селото Мирослав Мирославов е организатор и доброволец в почистването и поддържането на двора на църковния храм.
Достойнствата на юбилейното издание се допълват от цветното приложение, което внася както цвят и настроение, така и призив за помощ, за да се върне достолепието на храм „Св. Димитър“ в село Ветринци. Един самобитен, уникален паметник на културно-историческото наследство на Великотърновския регион, което трябва да бъде съхранено и опазено за следващите поколения.
Поднасям благодарности към екипа, с който работихме за създаването на юбилейното издание: инж. Радка Тодорова, съставител, Мария Русинова – за превода на английски към снимковия материал, на редактора Валентина Иванова.
Използвани са снимки на доц. д-р Диана Тотева и инж. Радка Тодорова Изданието е отпечатано във Велико Търново, в издателство „ИТИ“, един изключително коректен колектив. Изказвам искрените си благодарности за добре свършената работа! Като съставители благодарим на Иван Църов, директор на РИМ – Велико Търново, за предоставената ни възможност да публикуваме снимки от фондовете на музея.
Вярваме, че този проект, чийто израз е настоящият юбилеен сборник за историята на 180-год. храм „Св. Димитър”, ще предизвика интерес сред широката общественост. И сме сигурни, че ще има хора, будни българи, които ще подкрепят нашето, и на ветринчани, дълголетно начинание за реставриране, опазване и съхранение на историческата ни памет за бъдещите поколения.
Елена Мачковска, член на Съюза на учените в България и председател на Отечествения съюз във Велико Търново
* Книгата – сборник „Трета историческа кръгла маса. 180 години от построяването и освещаването на църквата „Св. Димитър” – с. Ветренци” ще бъде официално представена на 28 април, сряда от 17.00 часа в Регионалната библиотека „П.Р.Славейков” – Велико Търново. Срещата ще се излъчва и онлайн чрез сайта на библиотеката.