Традиционната научна конференция „Визуални изследвания” бе открита официално във Факултета но изобразителни изкуства на ВТУ. Събитието се организира под председателството на бившия декан на факултета и преподавател по пластична анатомия проф. д-р на изкуството Антоанета Анчева, с подкрепата на Катедра „Изкуствознание и теоретични дисциплини”. По време на откриването зам.-ректорът по международната дейност доц. Димитър Димитров подчерта, че интердисциплинарния подход, който събитието предлага дава огромна широта и дълбочина на разглежданите теми и приветства събитието. До 16 часа днес ще се проведе пленарната сесия на форума, а в съботния ден лекции ще поднесат редица специалисти от Националната художествена академия, Университета по строителство, архитектура и геодезия в София, Българска академия на науката, художествени галерии и сдружения.
Реномираният професор Валентин Ангелов, един от доайените на изкуствознанието у нас и хоноруван преподавател във ВТУ първи поднесе своят доклад за връзката на възрожденското селско общество с мотивите и символите, изобразени по църковни иконостаси от периода. След него за визуалния обрат и съвременните концепции на изкуството говори проф. Правда Спасова от НХА. Проф. Ирина Генова от ИИИзк-БАН дискутира безтъканното тъкане и насочения на запад поглед на българските художници през 60-те и 70-те години на миналия век, а темата продължи проф. Лаура Димитрова от СУ, която сподели своите наблюдения за различните секции, дружества и групи наши художници-текстилци в съвременната постмодерна ситуация. Ориентализмът и социалната чувствителност в творчеството на Константин Величков представи проф. Ангел Ангелов от Института за литература при БАН. Завършек на сесията днес е „Античният модел – естетическа програма и метод на обучение през 17 век” – интригуващо изследване на проф. Антоанета Анчева.
В съботния ден от 9:30 форума продължава в две секции. В зала 115 на ФИИ, под председателството на доц. Иван Узунов до 10:30 ще бъдат поднесени докладите „Творчеството на Владимир Димитров-Майстора на хона на художествените процеси през 20-те години на 20 век”, „Андрей Протич – родоначалник на българската изкуствоведска школа”, „Един поглед към японската архитектура” и „Функции на цвета в съветското кино от 60-те години на 20 век” – съответно лектори ще бъдат доцентите Бойка Доневска и Мария Андиркова от НХА, доц. Милена Маркова от УАСГ и доц. Наталия Няголова от ВТУ. След кафе пауза, от 11 часа ще бъдат представени докладите „Социалното изкуство днес” на доц. Иван Узунов, д-р Илиян Лалев и д-р Атанас Тотляков от ВТУ; „Интермедия – (не само) визуалното в хипертекста на съвременното изкуство на доц. Младен Младенов от ВТУ; „Четейки „Скопичните режими на модерността” на Мартин Джей”” – д-р Вяра Попова, ИИОЗ-БАН; „Ипостас и икона” – д-р Галин Пенев, ИИОЗ-БАН; „Интерпретация на културното наследство чрез визуални изследвания с информационни и комуникационни технологии в реална и музейна среда” – арх. Ивелин Ненов, председател на Сдружение „Стари столици”; „Антиконформизъм и изкуство. Идейна конструкция” – д-р Атанас Тотляков; „Визуалният шум като живописен метод” – д-р Богдан Александров, ХГ „Никола Петров”-Видин; и „България в глобалния номадски свят” на група „Дупини”.
Паралелно с тези доклади, лекции ще има и в зала 107 – „Янаки Манасиев”. Там, в рамките на час, под председателството на изкуствоведът доц. д-р Марина Теофилова ще бъдат представени темите за “Библейските послания във витражите на Марк Шагал”, „Резбарски творби в свищовските храмове „Св. Димитър” и „Св.Св.Ап. Петър и Павел”, „Търновският период на детското списание „Младина” (1891-1915), съответно от експертите – доц. Мая Димчева – СУ, доц. Симеон Захариев-ВТУ и д-р Богдалина Братанова-НБУ. След 11 часа Фейлетоните на Борис Денев и ролята на художника като публицист ще коментира Мирослава Георгиева от едноименната галерия в старата столица, след нея Борислав Александров от ВТУ ще поднесе свои наблюдения върху графичния дизайн в контекста на съвременната визуална комуникация. Още четирима специалисти от търновската алма матер ще запознаят публиката със своите изследвания – това са Деница Александрова, Деница Милушева, Деян Боев и Гергана Пенова, техните теми фокусират съответно върху основните параметри за качество на хартията, пърформанса, монументалната скулптура през настоящия век и историята на керамичната школа у нас. По обяд пред публиката ще застане Мартина Гурска от Полша, а събитието ще завърши с темата „Ново изкуство” и „Ново училище”, свързана с едноименното списание от 1910, поднесена от доц. Марина Теофилова.