Държавата и политиците обръщат внимание на културата само, когато трябва в чужбина да открият изложба с някои от съкровищата от българските земи.
Песимист съм за бъдещото финансиране на музейното дело.
Разчитам на Общината. Тя прибира средствата от входните билети и други такси, но известна част от тях връща обратно като допълнително целево дофинансиране. Това каза пред Общинското радио д-р Иван Църов, директор на Регионален исторически музей Велико Търново.
Г-н Църов, какъв беше интересът към обектите на Регионалния исторически музей през годината?
Все още нямам крайната статистика, но и през тази година интересът към обектите на Регионалния исторически музей беше много голям както на българи, така и на чужденци. Имаме посетители от над 50 държави. Започваме да доближаваме нивата от 2019-а преди Ковид кризата. Работим съвместно с Туристическия информационен център „Царевград- Търнов“, който представя нашите обекти по различни туристически борси в България и чужбина и партньорската ни работа дава изключително добри резултати.
Успяхте ли да обновите или да създадете нови експозиции?
За съжаление нови експозиции нямаме, но до известна степен обновихме, експозицията в Музей „Възраждане и Учредително събрание“. Близо година продължи ремонтът на сградата на бившия конак, строен от Колю Фичето. Много усилия ни бяха необходими, но мисля, че се справихме и през новия туристически сезон посетителите ще могат да видят освежената и частично обновена експозиция. Тази експозиция и на Археологическия музей са доста остарели. Те са вече на по 38 г. В културата парите са още по-малко, отколкото в държавата. Политиците обръщат внимание на културата само, когато трябва в чужбина да открият изложба с някои от съкровищата от българските земи, а за това, че всички артефакти трябва да се поддържат, съхраняват, изследват – за това политиците нехаят и не отпускат парти.
На последната си сесия Великотърновският общински съвет гласува увеличение на цените на входните билети. Какво наложи повишението им?
Факторите са многобройни. Да започнем от това, че стандартът за издръжка на музеите – парите, които идват от държавата – не е променен, а се вдигнаха минималните заплати с около 15%, т.е. от 1 януари ние ще трябва да заделим повече Фонд „Работна заплата“ за сметка на Фонд „Издръжка“. Това ще намали или ще създаде огромни затруднения в поддръжката на обектите. В случая разчитам на Общината, тъй като тя прибира всички средства, които са от входните билети и други такси, но известна част от тях връща обратно като допълнително целево дофинансиране. Надявам се да не изпаднем в кризисна ситуация и да се наложи да затваряме посещаеми обекти за това, че нямаме ресурси за тяхната поддръжка.
Сдружение „Български музеи“ поиска с близо 40 млн. лв. да бъдат увеличени средствата за музеи и художествени галерии. Имате ли информация дали предложението е заложено в проектобюджета за 2025-а?
Нямам никаква информация, както никой в държавата няма информация какъв ще е бюджетът за следващата година. От 2023 г. Министерството на културата все още не е разплатило последните 10% от финансирането за провеждането на археологическите разкопки, не е финансирало разкопките, за които има договори за тази година и които вече приключиха, и се налага много от археолозите да теглят кредит, за да се разплатят с работниците. Сумата, която посочихте, е добро пожелание за едно средно ниво, защото необходимостите са доста по-големи , но за съжаление държавата не отпуска пари за предметите, които са нейна собственост. Те са на държавата, а не на музея или на някой в частност. Всичко, което е заведено като инвентарни единици, всички артефакти – са собственост на държавата, а се оказа, че в това отношение държавата е мащеха. Песимист съм и смятам, че нещата не вървят към добре в сферата на музейното дело по отношение на финансирането.
Ще спазите ли традицията на 1 януари да посрещнете туриста, закупил първия билет за посещение на Царевец?
За 17-и път ще осъществим жеста към нашия първи посетител. Царевец е единственият обект, който работи всеки ден, в т.ч. и на 31 декември, когато всички са около новогодишната трапеза, и на 1 януари. Първият посетител на Царевец се явява и първи посетител на обект на културно-историческото наследство в България. Стана хубава традиция, която ще продължим и занапред.