20% от туристите в България се ориентират към културен туризъм, обяви във Велико Търново проф. Мариела Модева, зам.-министър на туризма. „Съдим за това по начина, по който се формира интересът на туристите към общините и към местата, които са много богати на културни ценности. Това са данни на Световната организация по туризъм, като световна тенденция. Това е един от шансовете на България да бъде утвърдена като целогодишна дестинация за туризъм. Ние сме в топ 3 по богатство на културни ценности, след Италия и Гърция“, посочи още Модева, но допълни и, че не сме в топ 3 на страните с най-развит културен туризъм в Европа.
По думите й над 10% от Брутния вътрешен продукт на България се формира от сектора на туризма и във финансово отношение приходите само за последните няколко месеца са над 600 милиона лева.
Според нея, България има проблем с управлението, стопанисването и социализацията на културни ценности. „Ние имаме над 30 резервата, които са с най-висока степен на защита, имаме археологическо наследство, което е нашето лице пред света и в същото време даже паметниците на ЮНЕСКО имат проблеми“, обясни министър Модева и посочи решение, което по думите и се изразява в координирана работа на институциите и бранша. Като добър пример в тази посока даде старият град на Несебър.
Друг основен проблем на сектора, оказва се, е липсата на кадри. По данни на Министерство на туризма едва около 20% от завършващите туризъм работят в бранша. Това, според министъра, може да се реши със задълбочаване на дуалното образование и с представяне на възможности за обучение на безработни лица, които да могат да бъдат активирани и привлечени в професията. „Работи се да се задържат българските кадри у нас и да се привличат младите хора към професията“, категорична бе министър Модева. Тя бе официален гост при откриване на Международното изложение „Културен туризъм“ 2023, което се провежда от днес до 23 април в Изложбени зали „Рафаел Михайлов”.