Икономика

Зачестяват сигналите за фалшиви съобщения за получаване на пратки след онлайн покупки

Зачестяват сигналите до платформата „Ние, потребителите“ за фалшиви съобщения за получаване на пратки след онлайн покупки. В някои от случаите става дума за дублиране на известия от куриерската фирма и от измамната страна при реално осъществени покупки през интернет, а в други – за покана за приемане на стоки, които никога не са били поръчвани.

Искане на данни за контакт или плащане на мито

Някои потребители споделят за случаи, в които успоредно със съобщението от куриерската фирма за взимане на онлайн покупка, която очакват, получават и друго – с искане за потвърждаване или посочване на адрес за доставката, а в други примери – за заплащане на мито за пренасочването на пратката към правилния адрес или за нейното освобождаване от митница.

Някои от тези съобщения гласят:

Вашата пратка е пристигнала в нашия склад и не може да бъде изпратена поради грешна адресна информация, моля, попълнете отново точната адресна информация, ние ще я изпратим в рамките на 24 часа.“

Вашата пратка е върната в дистрибуторския център поради некоректен адрес. Моля, актуализирайте адреса си за доставка отново.“

Доставката е задържана, защото вашата пратка няма домашен номер. Моля, актуализирайте възможно най-скоро.“

Съобщенията съдържат също активни връзки, които потребителите са приканени да последват. Тези линокве водят до платформи, в които се изисква лицето да въведе определени данни и/или да извърши плащания на дребни суми, което обаче дава достъп на извършващите измамата до банковата сметка на жертвата, която остава без средствата си в нея. Предоставянето на адрес пък е предпоставка за извършване на други престъпления, като кражби от дома например.

Предаване на пратка, която не очаквате

В периодите на по-натоварено пазаруване, особено на фона на продължаващия ръст на онлайн търговията в България, измамниците разчитат на това, че е голям шансът жертвите им да очакват пратка след покупка през Интернет. От своя страна, извършилите онлайн сделки граждани очакват своите покупки и в обичайния хаос и недостиг на време в последните дни от годината често не обръщат достатъчно внимание на важни детайли при получаването на колетите си. Така лесно могат да вземат и да заплатят за пакет, който е със съвсем друго съдържание от очакваното от тях.

Съветите на експерта:

Преди да последвате връзка, уверете се кой е адресатът на съобщението, като проверите номера, от който е изпратено, а не само визуализиращото се име.

Разгледайте внимателно адреса, към който би Ви отвела връзката – има ли общо с представящия се за адресат, какъв е официалният адрес на този адресат и т.н.

При получаване на пратката попитайте кой я изпраща и се уверете, че наистина очаквате пакет от това лице.

При предоставена възможност, възползвайте се от опцията „преглед“ още преди да заплатите и ако съдържанието не отговаря на това, което очаквате, откажете да приемете пратката и да извършите плащането.

Когато не е налична опцията „преглед“, останете в офиса на куриера и отворете пакета, а при генерално разминаване на полученото с поръчаното, т.е. измама, поискайте да оформите двустранно подписан протокол, в който да опишете подробно обстоятелствата. Не заплащайте нищо. Сезирайте ГДБОП.

При паралелно получаване на съобщение от спедиторска служба и от нелегитимно лице проверете общите условия на куриера, за да се уверите, че данните Ви не се предоставят на трети страни.

Променяйте често регистрационните си данни в платформите за онлайн пазаруване, тъй като измамите често се случват след пробив в системите и кражба на данни.

Aко се докаже измaмнa cxeмa, пpeпopъчитeлнo e дa cъoбщитe зa инцидeнтa, както нa aдминиcтpaциятa нa пoщeнcĸaтa фирма, така и по възможно най-много публични канали, защото тoвa щe пoмoгнe зa зaщитaтa нa дpyгитe пoтpeбитeли.