Писателят Захари Карабашлиев, журналистите Георги Милков и Галя Щърбева, историкът Петър Стоянович и режисьорът и продуцент Магърдич Халваджиян са сред популярните имена, които ще гостуват на “Фоайе на книгата с автограф 2024” във Велико Търново. Литературният форум, организиран от Регионалната библиотека „П.Р.Славейков”, с финансовата подкрепа на Община Велико Търново и под патронажа Министерството на културата тази година ще се проведе през целия месец април.
“Фоайе на книгата с автограф” се превърна в емблема на популяризирането на книгата в нашия град и е авторитетна проява, и се реализира на базата на добре проучените читателски търсения, на връзките с автори и водещи издателства. Нашата идея е за пореден път във Велико Търново да бъдат представени творци с най-новите им книжни издания и много съпътстващи прояви като изложби, актьори ще четат известни творби и приказки, ще има много срещи с ученици”, поясни д-р Иван Александров, зам. -директор на Регионална библиотека “Петко Р. Славейков” в старата столица и допълни, че близо 50 издателства ще се представят в литературния форум.
Сред специалните гости ще са още Стефан Диомов, Иван Гранитски и Боян Боев, Тончо Токмакчиев, Мария Сапунджиева и Елена Петрова.
Магърдич Халваджиян ще представи книгата си „Без реклами”, Георги Милков – „Истории от ръчния багаж”, Галя Щърбева – “Да хванеш гората”, а Захари Карабашлиев, най-новия си роман “Рана”. Освен Петър Стоянович, свои исторически книги ще представят Стоян Райчевски и проф. Пламен Павлов. Романи с историческа насоченост ще предложат също Цанко Лалев, Костадина Костова и Боян Боев, които ще пренесат читателите в Средновековна, Предосвобожденска и Следосвобожденска България.
Сред търновските автори, които ще участват във „Фоайе на книгата с автограф” са Елена Чамуркова, проф. Христо Цацинов, Светла Андреева и спортните журналисти Анатоли Петров и Ангел Ганцаров, които разказаха в книги 100-годишната история на футболен клуб “Етър”.
Сред съпровождащите събития тази година през април ще е отбелязването с изложба на 140 години от отпечатването на първия брой на “Записки по българските въстания” на Захари Стоянов; прожекция на филм, посветени на поетесата Елисавета Багряна; експозиция, представяща живота, творчеството и делото на Алеко Константинов по повод 130 години от първото публикуване на пътеписа “До Чикаго и назад” и празника на юриста, както и изложба за богословието, на фона на която ще бъдат представени книга за калиграфията и шрифта.
Сред акцентите ще са и представяне на книги и изкуства за деца и младежи, съпроводени с много посещения в детски градини и училища. В тях ще гостуват любими актьори и писатели, които ще четат приказки, разкази и откъси от романи.
Деветото издание на “Фоайе на книгата с автограф” се реализира със съдействието на ВТУ „Св. Св. Кирил и Методий” и Асоциация „Българска книга”.
Кремена Крумова – Попова