Новият областен управител Марин Богомилов ръководи още в първия си ден от поемането на длъжността заседание на Областен координционен център за изпълнение на ПМС 100 от 08 юни 2018 г. за пълния обхват на деца и ученици в образователната система. На заседанието присъстваха представители на десетте общини в региона, Регионалното управление на образованието (РУО), Дирекциите „Социално подпомагане“, Областната дирекция на МВР и Регионалната здравна инспекция. Те докладваха за работата по конкретни случаи и предприетите мерки.
От Регионално управление на образованието /РУО/– Велико Търново представиха резултатите от работата на екипите през месеците февруари, март и април 2026 г. Отпадналите от училище ученици през февруари са 75, през март – 92, а през април – 88.
През месеците февруари и март липсва информация за 65 деца, а за април за 67. През февруари и март незаписаните са 24 ученици, а за април – 25. През февруари в чужбина се водят 285 деца, за март – 278, а за април – 267 подрастващи. От групата на „незададени“ през февруари са 707, за март – 696, а за април – 672 деца.
От ОДМВР – Велико Търново съобщиха, че през трите месеца полицейски служители са участвали в 5 съвместни проверки на адреси с екипите за обхват, с цел установяване на незаписани в образователната система, подлежащи на задължително обучение деца. При извършените обходи е установено едно дете.
„Във връзка с поискани съдействия от страна на училищните ръководства по места, полицейски служители на ОДМВР Велико Търново са извършили общо 21 обхода на адреси, при които са установени 5 деца, подлежащи на задължително обучение. По повод на постъпили искания от образователните заведения, са изготвени справки за задграничните пътувания за 8 деца. ОДМВР Велико Търново е в готовност за изпълнение на заложените в Механизма ангажименти“, увериха от институцията.
„В заключение бих искал да изразя своята благодарност за предоставената информация и за Вашата професионална ангажираност. Темата на тези заседания е изключително деликатна, тъй като засяга пряко бъдещото развитие и социалната интеграция на деца в риск. Оценявам Вашето професионално отношение и положените усилия“, заяви областният управител Марин Богомилов.




