Култура

Женски хор „Търновград се завърна от Международен Троя фолклорен и музикален фестивал в Турция

Женски хор „ТЪРНОВГРАД” при Народно читалище „Надежда 1869 г.” с диригент  Диян Диханов, взе участие в Х-то издание на Международния Троя фолклорен и музикален фестивал – гр. Чанаккале, Турция.

Международният Троя фолклорен и музикален фестивал в Чанаккале има за цел да представи културните традиции на различни държави и възможностите на членовете на групите да се съберат, да изградят приятелства и да представят културата, традициите и народността си чрез песни, танци и музика. Идеята на фестивала е да сближи хората посредством музика. Международният фестивал няма конкурсен характер и предлага възможност за участие в различни категории –  фолклорни и хорови групи, оркестри, мажоретни състави, фолклорни танцови състави и други.

Женски хор „ТЪРНОВГРАД” се представи със следните произведения:

-„ЕДНО ЛУДО МЛАДО” – музикален аранжимент Парашкев Хаджиев;

-„ЗАРО, МОМЕ ЗАРО” – музикален аранжимент Николай Кауфман;

-„ЗАКУКАЛА КУКУВИЦА” – музикален аранжимент Филип Кутев;

-„КАКВА МОМА ВИДЯХ” – музикален аранжимент Емануил Манолов.

Репертоарът на представянето бе съобразен с изискванията на Организационния комитет на Международния фестивал – като жанр, времетраене и др. В Х Международния Троя фолклорен и музикален фестивал – гр. Чанаккале участваха 10 състава от Турция, Босна и Херцеговина, България и др.

Представянето на хористите за първи път бе с новия екип тениски с български фолклорни мотиви, осигурен и финансиран от Народно читалище „Надежда – 1869 г., – Велико Търново в лицето на председателя – арх. Донка Колева.

Фестивалът бе открит на 1 юли с Фестивален парад в гр. Чанаккале, в който Женски хор „Търновград” участва с флага на страната, табела с името на хоровата формация, града и страната. След мащабния фестивален парад бе открит Х-тия Международен фестивал, на който бяха представени акапелно четирите фолклорни произведения. Втората фестивална вечер на 2 юли бе организирана на брега на Дарданелите на професионално осветената и озвучена сцена в Кепез. След фестивалните изпълнения на всички 10 състава лично кмета на град Чанаккале връчи отличията и наградите на всички участници. В края на вечерния концерт Женски хор „Търновград” получи най-много аплодисменти и подкрепа от публиката и специално от кмета и общинските представители на гр. Чанаккале – плакет за успешно представяне и макет на райска ябълка – символ на Международния музикален фестивал в Чанаккале.

Женски хор „Търновград” получи официална покана за участие в Межуданордните музикални събития и фестивали в Бодрум и Айвалък за музикален сезон 2023 г. Представители на Женския хор бяха на прием при началника на отдел Култура в Община Чанаккале, където бяха посрещнати и запознати с политиката за развитие на културната програма на Общината, като представиха и хоровата формация – нейната история, развитие и обсъдиха бъдещи възможности за участие във фестивалните музикални събития.

Участието в Международния фестивал бе съпроводено от организирана културна програма – посещение на древния град Троя – руините и музея (безплатно осигурени от кмета на гр. Чанаккале), Старата част с часовниковата кула и Троянския кон в гр. Чанаккале.