„Партиите, които искат да им бъдат раздадени от порциите на властта, всъщност не искат да управляват. Това говори за нисък управленски и кадрови потенциал на тези формации“, заяви пред Общинското радио историкът Емил Врежаков. „Лидерът на партията, представена за победител, обяви първоначално, че победата, която е получил, е изумителна и само след две седмици мина в опозиция. Само че не е ясно на кого, след като излъчи председател на парламента и председатели на парламентарните комисии. Политическата култура е сведена до махленско говорене в медиите, до кръчмарски изказ от парламентарната трибуна. Поведението на депутатите е унизително както за тях, така и за позицията, която заемат. Чалгата навлезе грубо в политиката, а страната се изправя пред сериозни проблеми, тъй като през последните месеци няма стоки в хранителните магазини, които да не са се повишили. Растат цените на всички стоки и услуги, на горивата. Обвързването на цената на тока предизвика хаос в цялата икономика, изпрати много хора в принудителен отпуск, а някои фирми – на ръба на фалита. И неслучайно браншовите организации заподозряха в поскъпването на тока услуга в нечий интерес. Получи се така, че ръстът на доходите, който вървеше нагоре през последните 4 години, може да се стопи само за няколко месеца. Вместо да бъде внесен Планът за възстановяване и устойчивост и да се възползваме от финансовите инжекции на Европейския съюз служебното правителство остави България единствената държава без план за възстановяване, докато другите страни вече получиха първи траншове, очакват и втори, а у нас – се иска актуализация на бюджета. Взеха се парите, предназначени за строителството на АМ „Хемус“. На практика там работата спря. Това се отразява на надеждите на милиони българи, които живеят в Северна България. Те очакваха икономиката да се раздвижи, защото искат да останат да работят по родните си места и да живеят тук“, каза Врежаков.
По негови думи парламентът няма отношение към реалните проблеми на хората, към новата ковид вълна и мигрантската криза. „Пускат се политически фойерверки, които отвличат вниманието, докато социалното напрежение вече ври и като мине лятото ще се усети, че търпението на хората ще прелее чашата“, отбеляза историкът.
Според Емил Врежаков парламентарно представените партии са с големи претенции, като най-малките са най-шумни и пречат за постигането на консенсус. „Това поведение деградира парламентаризма, съсипва устоите на демокрацията. Нови предсрочни избори е единственият начин да се преодолее безизходното положение. Хората трябва да не се страхуват и да излязат да гласуват. Масово да дадат своя вот разумно, а не емоционално, за да имаме по-балансиран парламент, в който може да се води диалог, а не да се прави фойерверк политика и Народното събрание да изпълни функциите си и да си свърши работата с отговорност към хората“, смята анализаторът.