С настъпването на есента мнозина се питат на какъв вид отопление да заложат през предстоящите студени месеци. Рязкото покачване на цените на природния газ, дървата за огрев, пелетите и въглищата промени тенденциите в тази насока.
През зимния сезон най-икономично ще е отоплението с висок клас климатици. Това разясни Драгомир Цанев, изпълнителен директор на Центъра за енергийна ефективност. Доскоро нямаше съществена разлика при отоплението с природен газ и електричество. Сега има един начин на отопление, който ще е значително по-изгоден и това е електроенергията. Това важи, ако уредът е висок клас климатик. „Необходимо е да се направи разграничение между различните отоплителни електроуреди. Печките на реотан и т.нар духалки преобразуват една единица електричество в една единица топлинна енергия, защото тези уреди използват директно тока. При климатиците съотношението е различно- една единица електричество се преобразува в 3, 4 или повече единици топлинна енергия. Това се нарича коефицент на преобразуване на енергия, известен още като сезонен коефицент на преобразуване на енергия. Именно този коефицент е най-важният при избора на отоплителен уред, като следва да се избират такива с коефицент над 4- 4,5.“, поясни Драгомир Цанев.
Според проучванията разлика в сметките за апартаменти с една и съща площ може да е чувствителна. „В апартамент с 60 кв.м. площ отоплението с висок клас климатик ще струва около 300лв. за целия отоплителен сезон. Това би било възможно, ако обитателите прекарват деня на работа и не променят непрекъснато градусите. При същия режим на работа сметката на газ би била около 1000 лв за 5 месеца, а при постоянно пребиваване в имота сумата може да надхвърли 3000“, разясни Цанев.
Когато се разсъждава по въпроса за намаляване на сметките за отопление, най-важно е да се мисли и за сградната обвивка. Експертите препоръчват поставяне на външна изолация с минимална дебелина около 10 см. „Вътрешната изолация се поставя само в изключителни случаи. Тя е по-трудна за поддръжка и монтаж, като има много изисквания за проникването на влага в нея. Същото следва да се избягва, защото намалява изолационните й свойства. Ако няма възможност за изолация, то подмяната на стъклопакета също може да допринесе за редуциране на разходите за отопление“, обясни Драгомир Цанев.
Той представи и данни относно класа енергоефективност на жилищата в България. В страната преобладават имоти в класовете под категория B, което ги причислява към ниския клас. Новото стройтелство след 2009 година е предимно в категория В, а обновените стари сгради са във висок клас С, който се доближава по характеристики до В. „Закъсняваме с въвеждането на изискванията на европейска директива, според която новите здания следва да са в клас А. Такива у нас почти няма.“, допълни Цанев.
Диана Колева