Въвеждането и финансирането на национална скринингова програма за ранно откриване на рака на млечната жлеза ще спомогне за намаляване на заболеваемостта. Статистиката както в световен мащаб, така и у нас е тревожна. Очаква се в България от рак на гърдата да заболяват годишно над 4000 жени. Това сподели за Общинската информационна агенция във Велико Търново доц. д-р Свилен Маслянков – хирург в столичната Александровска болница. Според него скринингът трябва да обхваща задължително възрастовата група от 50 до 70 години. Заболяването се подмладява, но пикът е именно в тая възраст.
Благодарение на скринингови програми откриването на рака на гърдата в развити страни в ранен стадий е около 50 процента. У нас тази ранна диагностика е около 14 -15 процента. Не рядко болестта се открива едва в четвърти стадий. „Има много форми на лечение. На практика това е един модел на комплексност в онкологията, с който обикновено се удължава животът на пациентите, дори и на болни в четвърти стадий. Всяка жена обаче над 20-годишна възраст трябва да прави своя лична профилактика веднъж месечно. Ако установи някакви промени в структурата на гърдите, веднага е необходимо да потърси консултация при специалист. По-добре една излишна проверка, отколкото да се изпусне моментът за ранно установяване на заболяването“, категоричен е доц. Маслянков.
Известният хирург от Велико Търново е част от екипа на нов учебник по темата със заглавие „Мултидисциплинарен подход в диагностиката и лечението на карцинома на гърдата“. Сборникът е под общата редакция и на д-р Мариела Василева–Славова и доц. д-р Ася Консулова. „През последните 7-8 години не е излизал такъв труд, обхващащ толкова комплексно проблема. Той е около 750 страници, а за да стане факт професионалното си мнение дадоха повече от 20 консултанти. Сборникът включва най-новите съвременни методи за диагностика и лечение на рака на гърдата. Той разполага и с богат илюстративен материал, представящ още по-добре съдържанието. В хирургията има много консерватизъм, някои от стандартите вече са остарели. Важното е да се използват най-адекватните методи, за да се запази качеството на живот на пациентката, а и да се съхрани нейното самочувствие. Върху сборника работихме повече от три години и се надявам да сме максимално полезни на колеги от различни направления“, разказа още доц. Свилен Маслянков.
Октомври е Световен месец за борба с рака на гърдата. В началото на годината Световната здравна организация го обяви за най-разпространеното онкологично заболяване сред населението на планетата.