Социалната сигурност на всеки човек зависи в голяма степен от адекватността на социалните услуги и от подготвеността на системата от социални услуги да помогне на всеки индивид тогава, когато му се налага да ползва социална подкрепа. До този извод стига в свое проучване на тема „Социални иновации и социална сигурност“ доц. д-р Мария Илчева. Тя е преподавател във Великотърновския университет и директор на Института за перспективни научни изследвания във ВТУ.
След анализ на цялостния модел на социални услуги доц. Илчева установява немалко дефицити. „Има социални рискове от различен характер – най-вече трайната тенденция на застаряване на населението, която се свързва с нарастваща необходимост от дългосрочни грижи за възрастни хора. Виждаме, че държавата, както и общините, полагат усилия в тази посока, но има все още дефицити за определени групи от населението“, посочва университетският преподавател. По нейни думи през 2020 г. са направени сериозни промени в нормативната уредба. В момента всяка община прави анализ на необходимостта от конкретни социални услуги и през 2023 г. ще бъде приета Национална карта на социалните услуги, която ще дефинира потребностите и на областно ниво. Според доц. Илчева трябва да се увеличат социалните услуги, предлагани в домашна среда. „И другият сегмент, от който има нужда, е разкриване на центрове за грижа за пълнолетни лица с интелектуални затруднения, психични разстройства и с деменция“, допъла доц. Илчева.
Изследването на доц. д-р Мария Илчева е публикувано в Сборник доклади от научна конференция „Актуални проблеми на сигурността“.