Денят

Днес празнуваме Рождество на Пресвета Богородица

На 8 септември Българска православна църква отбелязва Рождество на Пресвета Богородица. Празникът е посветен на рождението на Богородица. Нарича се още Рождество Богородично, Малка Богородица или Рожен. Това е третият празник в чест на Божията майка. Малка Богородица по стар стил е отбелязван на 21 септември.

Макар и наречен от народа ни „Малка Богородица” – вероятно заради това, че на него се почита раждането на едно свято момиченце, предназначено да стане Божията майка – това все пак  е един от трите големи празника в източноправославния календар, посветени на Богородица. Той е сред 12-те най-големи религиозни празника в календара на църквата. Християните обичат и дълбоко почитат този празничен ден.

Житие на Света Богородица

Пресветата Дева Мария се родила в Галилейския град Назарет от праведни Иоаким и Анна. Иоаким е от царски род – рода на Давид. Анна – от свещенически род – рода на Аарон. Нямали деца и се молили на Бога за рожба.

На един голям празник Иоаким отишъл в Иерусалим да принесе жертва. Там бил упрекнат от първосвещеника, че бил недостоен като бездетен да принася дар на Бога. Наскърбен, той отишъл в имението си, дето били стадата му, и се предал на пост и молитва четиридесет дни.

Анна, като узнала причината за незавръщането му, разтъжена, усилила молитвата си.

Господ изпълнил молбите им: благовестникът на Божиите тайни Архангел Гавриил известил на Иоаким, че ще им се роди преблагословена дъщеря.

Анна родила светата Девица, на която дали име Мариам, което се тълкува „госпожа-надежда“.

Църквата прославя Божията майка като пазителка на християнското семейство и покровителка на родилките и децата. Според традициите, Рождество на Пресвета Богородица се отбелязва предимно от жени, за да им помага Богородица в беда или в тежка работа. Редица църкви и манастири празнуват патронен празник именно на този ден. Според обичаите, стопанката на дома не трябва да шие и тъче, за да не се разболеят децата в дома. В нейна чест омесват и изпичат голяма Богородична пита , Богородичен хляб. Едно парче от нея се оставя за добитъка и се стрива в храната му, друго парче се нарича на къщата, за да я пази Богородица. В някои краища пазят това парче чак до четвъртия ден на Божията майка, когато е празникът Събор на Пресвета Богородица (26 декември).

По народна традиция на Малка Богородица 8 септември имен ден отбелязват момичетата, които носят името Мария, както и Борис, Богдан, Богомил, Богомила, Богомир, Богдана, Огнян. Този християнски празник е и един от най-предпочитаните за кръщенета и сватби.