Денят

Днес е Световен ден на радиото

На 13 февруари отбелязваме Световния ден на радиото. В ера, белязана от главозамайваща скорост на технологичните иновации, радиото започва втория си век на служба като една от най-надеждните и широко използвани медии в света.

Радиото е масмедията, достигаща до най-много хора по цял свят, независимо от образователната им степен, социално-икономически статус, пол и възраст.

Световният ден на радиото за първи път е честван през 2012 г. след декларация на Генералната конференция на ЮНЕСКО. Впоследствие е обявен за Международен ден от Общото събрание на Организацията на обединените нации.

По данни на Националния статистически институт в България функционират 73 лицензирани радиооператора, излъчили 603 000 часа радиопредавания. Но как започва всичко:

През 1907 г., според договор между българското и руското правителство, до село Франга (днес Каменар), северно от Варна, започва работа първият български безжичен телеграф. Връзка между Варна и Севастопол се осъществява с апаратура, доставена от фирмата „Маркони“. През лятото на 1911 година на борда на крайцера „Надежда“ започва да работи радиостанция.

Началото на общественото радиоразпръскване в България е поставено през 1929 година, когато група инженери, начело с техника Георги Вълков, построяват 60-ватов радиопредавател в Инженерната работилница в София.

На 25 януари 1935 г. цар Борис III подписва указ, с който радиоразпръскването в България става държавна собственост. Днес този ден се отбелязва като ден на Българското национално радио (БНР), което остава единствената радиоорганизация в България до 1990 г., макар и с няколко програми.