Денят Любопитно

Днес е Ден на шегата и лъжата и датира от векове

Първи Април или Денят на шегата е ден, в който празнуваме смеха и комедията. Историята на празника разказва, че по света 1 Април се отбелязва по различен начин. На запад е по-познат като April Fool’s day. В буквален превод означава Денят на глупака, или както още е известен Ден на лъжата.

Традицията в западните страни е на този ден да се шегуват като “излъжат” приятелите си. Част от традициите на деня включват и различни номера, които взаимно да си правят.

Най-старата записана шега за 1 април е направена от крал Джеймс I. Кутия с тютюн е причината за една от старите шеги във Великобритания. През 1614 г. крал Джеймс пуска слух сред гражданите на Лондон, че ако се помолят много силно, цената на тютюна ще падне. Това правят лондончани и наистина, тютюнът се оказва два пъти по-евтин, а те го изкупуват. След като разбират, че това е шега само за един ден, те са били много разочаровани, че са похарчили парите си за тютюн, вместо за храна. Крал Джеймс е искал да забрани тютюна, а шегата му помага в кампанията против пушенето. Днес 1 Април е един от най-популярните празници във Великобритания.

Древните гърци обичали да посвещават празници на своите богове и полубогове. В Елада традицията за Деня на шегата се свързва с празненствата, които организирали, нещо като античния вариант на корпоративните партита днес.

Тази традиция толкова се харесала на римляните, че те я пренесли и в тяхната култура като празниците Хилария в чест на богинята Сибила. Празниците продължавали от 25 март почти до 1 април.

Въпреки, че се отбелязва по целия свят, Денят на шегата не винаги е на 1 Април. В историята на 1 Април датата често се променя. Една от теориите за възникването на празника е свързана със смяната на Григорианския календар във Франция. До този момент 1 Април се е празнувал като Нова година. Със смяната на календара, обаче много хора остават „излъгани“, че всъщност датата не е сменена и ще празнуват Нова година.

Първи април е ден на шегата и закачките са позволени, дори желателни. Според традицията, ако човек не успее да изиграе шега на някого до обяд, на свой ред ще стане жертва на подбив. Закачките в този ден са незлобливи и не целят да засегнат никого. Най-добрата първоаприлска шега е тази, на която всички се смеят, дори човекът, на чиито гръб е изиграна.