Политика

Димитър Николов, ГЕРБ-СДС: Ниската избирателна активност минира пътя към избор на редовно правителство

Димитър Николов е депутат от Великотърновски избирателен район от коалицията ГЕРБ-СДС от 45-то до 50-то Народно събрание включително. В последния парламент Николов беше член на Комисията по култура и медии и Комисията по транспорт и съобщения. Сега медийният експерт е кандидат за народен представител в 51-то Народно събрание.

– Г-н Николов, над 20 са Вашите питания в пленарна зала по време на 6-те Парламента, в които бяхте народен представител. Кои от поставените от Вас проблеми на Великотърновски регион успяха през годините да намерят решение и кои останаха без отговор?

Всички тези питания, които съм задавал към министрите, са в резултат на разговори и проблеми, поставени от нашите избиратели и моите съграждани, както и от кметовете на общини и кметства и са били важни за населените места. Няма малки и големи теми, има решени и нерешени проблеми. Безспорно, един от съществените успехи, които постигнахме, е осигуряването на средствата за първия етап от рехабилитацията на водопреносната мрежа на село Драганово. Това е проблем, който касае почти всички общини във Великотърновска област. Доволен съм, че в диалог от една страна с гражданите, с областния управител и с колегата Костадин Ангелов, и от друга страна с представителите на местната власт, успяхме да убедим общинския кмет да пренареди своите приоритети в инвестиционната програма и капиталовите разходи и да стартира този процес.

Успяхме да спрем тръжната процедура за продажбата на гара Елена и Управителният съвет на Национална компания „Железопътна инфраструктура“ излезе с решение да прехвърли собствеността на община Елена, която има идеен проект за изграждането на посетителски център и буферен паркинг. По този начин ще се благоустрои входа на града – знаете, че там туристическият поток е огромен, особено по време на традиционния Празник на еленския бут, когато се стичат над 30 000 души.

Същата компания, след мой писмен въпрос премахна остатъците от опасната сграда на гара Лясковец. Наистина има кметове, които, независимо от партийната си принадлежност, търсят съдействие по важни проблеми. Местната власт остана една от малкото зони на сигурност и устойчивост в държавата. Забелязал съм, че една част от кметовете благодарят за малкото, други пък обичат да присвояват усилията за голямото, но в крайна сметка най-важното е усещането за удовлетвореност.

– Големите инфраструктурни проекти като магистралите Хемус и Велико Търново – Русе, са в застой, но кои други проекти трябва и могат в спешен порядък от време да бъдат решени?

Да започнем от там, че държавата е на пауза вече три години. Едва ли вече има гражданин, който да не е осъзнал, че именно пътищата и инфраструктурата ще дадат така желания икономически растеж и, според мен, вече е отшумяла баналната фраза, че асфалт не се яде. Асфалтът дава развитие и тези проекти, които споменавате, са от изключително значение, защото продължава Северът и Югът да се движат на две скорости. Като член на парламентарната комисия по транспорт мога да кажа, че същото е поведението и по ключови линии от железопътния транспорт. С настоящия областен управител работим по темата за Присовските завои, а по темата за летище Горна Оряховица лично аз имам три въпроса към различни министри. Имаше някакви индикации, че ще се удължава пистата, започна да се прави оградата на летището, информационна система беше въведена в експлоатация, но с оглед проблемите с правораздавателната система на бизнесмена, пряко свързан с фирмата концесионер съм задал въпрос и до дни очаквам писмен отговор от министър Стоянова за изпълнението на ангажиментите. Но аз оставам с усещането, че и след дадения гратисен период за инвестициите те отново няма да бъдат изпълнени в желания обем.

Крещящо регионът се нуждае от работещо летище, което би дало така необходимия икономически подем. Тогава можем да говорим за силна индустриална зона в Горна Оряховица и Лясковец и интермодален терминал.

– Свърши ли, според Вас, нещо смислено последното Народно събрание? Усещането е, че три месеца депутатите бяха в перманентна предизборна кампания.

Назовавате нещата твърде дипломатично и тактично. Тежка криза на смисъла е надвиснала над българския Парламент, за съжаление институцията народен представител девалвира. Много е трудно в тези условия да намерим мотивация в себе си и от там да мотивираме гражданите да упражнят правото си на вот на 27 октомври. Хората се нагледаха на евтини представления, време е за смислени и работещи решения. Как да говорим, че този Парламент е свършил нещо смислено, след като нашата политическа сила излъчи един много добре кадрово и експертно обезпечен проекто-кабинет, който в спешен порядък можеше да успокои системите и да свърши важни неща за държавата, вкара го в пленарна зала, а в същото време някои от парламентарните групи се разпаднаха още преди да се структурират постоянните комисии в Народното събрание. При липса на редовно правителство един Парламент трудно може да бъде ефективен и полезен за гражданите. По-лошото от неприет закон е лошо написан закон на коляно за вчера.

– Г-н Николов, ще успее ли според вас следващия Парламент да приеме държавния бюджет за следващата година и имаме ли някакъв шанс да наваксаме пропуснатото по отношение усвояването на средствата по Плана за възстановяване и устойчивост?

Ние сме единствената държава в Европейския съюз, която е усвоила само първия си транш по Плана за възстановяване и устойчивост. Помните злополучното парламентарно заседание , което лиши държавата ни от милиарди. Близо един милиард трябваше да влезе за рехабилитация на електропреносната мрежа и аз смея да твърдя, че след проблемите с водоснабдяването не е далеч времето, когато ще имаме проблеми и с електроснабдяването заради това безхаберно и безотговорно поведение, което целеше само един много евтин предизборен популизъм. Един държавен бюджет може да бъде подготвен съвсем отговорно тогава, когато имаме излъчено редовно правителство, за да е ясно кой ще го изпълнява този бюджет. Защото в предизборни условия ние надуваме изключително много разходната част, без да мислим за приходната, а последната в много случаи е за сметка на бизнеса, който в момента изнемогва в голяма част от плащанията си към фиска. Силно се надявам в разум от тези колеги и партии, които ще бъдат представени в 51-то Народно събрание, защото гласуването на бюджета и актуализацията му в изминалите парламенти много прилича на сватба, когато обещаваме подаръците, но не е ясно кога ще ги раздаваме.

– От избирателите или от политиците зависи 51-то Народно събрание да излъчи редовно и стабилно правителство?

Всеки парламент и всяко правителство е на висотата на своите избиратели и е проекция на обществото. Тази дефиниция не е моя – казал го е Кенеди още през 70-те години на миналия век и ние я виждаме да се потвърждава и в нашите условия. Много пъти съм казвал, че е по-добре да се гласува за системните партии, защото знаем какво да очакваме един от друг, има предвидимост и всеки има ясен профил. Ниската избирателна активност минира пътя към избор на редовен кабинет, защото последните години се нагледахме на имитиращи политически проекти с много кратък срок на годност. В повечето случаи те работят изключително само в частна полза.

 

Платена публикация

Купуването и продаването на гласове е престъпление