Екипът, децата и родителите на трета възрастова група “Мики Маус” на ДГ „Ален мак“ във Велико Търново с радост и вълнение стартираха проекта “В Царството на шипките – от земята до трапезата”, спечелил второ място в националния конкурс на тема „Творим и се забавляваме“ на издателство “Бит и техника“. Идеята е на преподавателя в групата Свилена Балевска. Дейностите, включени в проекта, са засаждане на шипкови храсти, събиране на узрели плодове от шипки, преработване на плодове от шипки и работилница „Здравословна шипкотворница“. Първите две от тях вече са реализирани в началото на настоящата учебна година. Тогава децата и техните родители посетиха ферма с шипкови храсти в района на яз. Йовковци, запознаха се с полезните свойства на шипковия плод, попълниха редовете с млади шипкови храсти, браха шипки и се возиха на комбайн.
В края на м. Октомври предстои да се осъществи и третата дейност – посещение до иновативна фабрика за преработване на шипки в гр. Трявна, носител на многобройни награди за производство на екологично чисти, био продукти от шипки. Целта на дейността е, да се насърчи участието на децата и техните родители в процеса на производство на продукти от шипки, включително шипково брашно, като се обръща внимание на важността от придобиването на знания за местните суровини и тяхното преработване в полезни продукти. Последната дейност от проекта е озаглавена Работилница „Здравословна шипкотворница“ , а целта е децата да се запознаят с процеса на приготвяне на домашен мармалад и шипков чай и да научат как са се преработвали шипките преди много, години от нашите баби и как се преработват в наши дни с иновативни методи и машини.
„Този проект е ценен и заслужаваше да бъде осъществен, защото подпомага учебния процес с практически опит, нови умения и укрепва връзката между семействата, детската градина и природата за създаване устойчиви навици и ценности у децата. Стимулира интересът им към екологията и здравословното хранене и разбиране за важността им. В допълнение към образователните аспекти, дейностите са забавни и вдъхновяващи, подтикват децата към любопитство за защита и опазване на природата и традиционните български традиции. Заедно с моята колежка Надя Каинова ще продължаваме да работим в тази посока. Ще радваме децата с нови интересни инициативи, които не само развиват важни умения, но изграждат положителни навици, които ще ги съпътстват през целия им живот. Инвестицията в тези дейности днес е ключова за едно по-здравословно и устойчиво утре.“ , каза за Общинско радио Велико Търново Свилена Балевска.
Пламена Димова