На днешния ден православната църква отбелязва Рождественски (Коледни) заговезни. Според християнските традиции това е последният ден, в който може да се яде месо, преди началото на 40-дневния Рождественски пост, който започва на 15 ноември и свършва на 24 декември (Бъдни вечер). На Коледните заговезни се готви пиле с кисело зеле, пълнени чушки с боб и мазнина. Точи се и вита баница с тиква – “тиквеник” с много орехи.
Преди Коледа вярващите християни постят, за да се подготвят да посрещнат материализираното Божие слово – Сина Исус Христос.
Не трябва да се ядат храни от животински произход – месо, мляко, сирене, яйца, кашкавал. През първата седмица на Рождественския пост и от 20 до 24 декември включително се консумира само растителна храна с олио. През останалите дни на този пост (без сряда и петък) се разрешава риба. Безгръбначни животни (охлюви, миди, октоподи и др.) също се приемат за постни храни. На Никулден – 6 декември, се разрешава риба и вино. Който е болен или има хронични заболявания, непременно трябва да се посъветва с лекар.
Венчавките се забраняват до Въведение Богородично (21 ноември) и от Игнажден (20 декември) до Богоявление, Йордановден (6 януари).
Тази вечер за последен път се вкусва месо и млечни произведения. След това християните се отдават на пост, по-усилена молитва и подготовка за посрещането на Христовото Рождество.
Постите са благоприятни периоди и възможност за всеки, който иска да бъде по-добър, скромен, смирен, благ, здрав, чист и духовно осъзнат. Чрез следването им човек може да пречисти сърцето си от нечистотии и да се облагороди духовно.
Чрез постите ние съзнателно се лишаваме от всякакви житейски удобства с цел да пречистим тялото си отвън и отвътре, да засилим волята и силата на духа си, както и да освободим място за духовни ценности. По този начин човек възвръща своето здраве, устойчивост, осъзнатост, радост и щастие. Постите не се свеждат само до въздържание от храна или вода. Това е период, през който човек трябва да се въздържа от всякакви видове умствени и телесни страсти, нечисти мисли и думи, завист, злоба, алчност и похот във всичките й разновидности.
Това е период, през който е добре да се въздържаме от умствени и телесни страсти, нечисти мисли и думи, завист, злоба, алчност и похот във всичките й разновидности.
Намалете или спрете: тютюнопушенето; всички видове алкохолни напитки; кафето и всички видове интоксиканти – кола, енергийни напитки и други. Изключете полуфабрикати и сладки храни – шоколади, бонбони, пържени, тестени и мазни храни. Хранете се с плодове до обяд, а ако ви е трудно може да включите овесена каша със сушени или пресни плодове.
Ако сте месоядни, трудно ще преминете изцяло на постна храна. И все пак растителното хранене е най-подходящото и естествено за човешкия организъм. След известен период хранене по този начин, човек става по-енергичен, умът му се избистря, голяма част от здравословните проблеми отшумяват, теглото му се нормализира, кожата му се изчиства, а самочувствието му се подобрява.
Историята показва, че тези пости са съхранили духа на народа през времена на трудности.