200 години от канонизацията на Св. Йоан Нови Търновски ще бъде отбелязана на 16 юли – неделя, в Катедралния храм във Велико Търново. Службата ще започне в 9.30 часа. По-късно ще бъде представен животът на светеца със светско име Иван Димов, родом от Омуртаг, обесен 18-годишен, заради отказа му да смени Христовата вяра. Ще бъде направено и освещаване на уникална нова икона с 12 житийни сцени от пътя на светеца, изработена от Пламен Събев – доктор по изкуствознание. Тя е с височина 140 см и ширина 85 см. В нея е използвано и 22 карата листово злато. Дарители за изработването й са Великотърновската Митрополия и Стоян Долапчиев.
Св. Йоан Нови Търновски да бъде признат за съпокровител на Търново заедно със Св. Петка Търновска, предлага на Великотърновската Митрополия Инициативният комитет за популяризиране делото на светеца. Той да стане покровител и на всички деца у нас, загинали по религиозни, политически причини или във военни конфликти иска още Инициативният комитет. За това има гръцки пример със светеца Св. Стилиан Детепазител, който се чества на 26 ноември. Своята дума трябва обаче да кажат още Епархийският съвет и разбира се Св. Синод. За всичко това сподели пред журналисти Стоян Долапчиев – председател на Инициативния комитет.
Върху новата икона, чието освещаване предстои, д-р Пламен Събев работи около година. Проектът е одобрен на научната конференция за живота на светеца на 14 октомври през 2022-а и благословен от Великотърновския митрополит Григорий. Направена е по каноните на Търновската иконописна школа. „Да се създаде образа е най-трудната част, трябва подготовка, молитви, сравнителен анализ със светци с подобна участ. Първият момент от житийните сцени е раждането. Има акцент и за идването му в Търново, където започва да работи като керемедчия, тъй като остава сирак и трябва да се препитава. В четири от сцените се представят неговите мъченичества… Във всяка сцена има и анотации на старобългарски. След обесването му три дни в града има бури и тялото е погълнато от водите на Янтра, която после го изхвърля и е погребано от смели българи. Светецът продължава да присъства в Търновград както Св. Иван Рилски и св. Петка Търновска. С иконата, която ще се постави в Катедралния храм, ще се възроди паметта на Св. Йоан Нови Търновски“, сподели д-р Пламен Събев.
Петима са изографисвали образа на Св. Йоан Нови Търновски. Първият е Пламен Събев преди 21 години, който прави икона за църквата „Св. Димитър“ в Омуртаг. Има икони и на Надежда Илиева и Мето Варненски. Четири са стенописите със светеца на Митко Игнатов и Ивайло Христов, като единият е в приземния етаж на Руската църква в Търново, чието откриване предстои. А останалите са в Шумен, в село Ловец, Търговишко, както и във великотърновското село Шереметя.
„Канонизацията преди 200 години на 16 юли извършва митрополит Иларион Критски в църквата „Св. св. Петър и Павел“ в Търново. Тя е направена по пълния протокол – служба, представяне на пространно житие за светеца и стихотворение за него от монасите Никифор и Йеротей от метоха на Атонските манастири у нас, присъствали на обесването му. След канонизацията му те заминават за Сърбия, където пребивават в манастир на 7 км от Белград. Там преписват отново житието на светеца. Година по-късно Никифор става игумен, а Йеротей негов помощник, което е голямо признание за тях“, разказа още Стоян Долапчиев. Той сподели, че догодина пък ще се чества 220-годишнината от рождението на Св. Йоан Нови Търновски.