През 2019 година стартира национална инициатива „Книги за всички”, вдъхновена от младия български автор Делиян Маринов. Той определя като основна мисия на кампанията осъществяване на благородната кауза да бъдат осигурени възможно повече книги на съвременни български автори за фондовете на различните публични библиотеки в България.
Идеята на младия спомоществувател и писател е произведенията на читателската и писмена култура да не се концентрират в по-голямата си част главно в столицата и в големите градове, а да достигат и до читателите в по-малките населени места.
Библиотеките като обществени феномени за съхраняване и разпространение на живата книга заслужават особено внимание, тъй като те поддържат не само многобройни читателски аудитории, но и един специфичен и характерен национален дух.
Делиян Маринов смята, че е редно да има повече съвременна българска литература в родните библиотеки. Ето защо решава да предприеме дарителска кампания на екземпляри от различни заглавия за обществените библиотеки в страната. Той изкупува с лични средства книги от издателства, активно подкрепящи и насърчаващи публикуването на талантливи родни автори в различни жанрове. Освен че издателствата се съгласяват да продадат книгите на производствени цени в името на кампанията „Книги за всички”, самите те даряват още бройки от други заглавия.
За месец към инициативата и по почина „От уста на уста” се включват над двадесетина автори, а събраните книги са над 350. Първото зареждане се проведе през месец февруари 2019 година, а кампанията обхвана 11 региона в страната и част от библиотеките в тях. Според Делиян Маринов мащабите не са чак толкова големи, колкото би искал, но все от някъде трябва да се започне. До края на годината Маринов обмисля още няколко дарителски акции, като целта му е кампанията да обхване цялата страна.
„Смятам че и с малко човек може да помогне нещата да се случват в желаната насока…!“ споделя младият автор в социалните мрежи.
Тази година от печат излиза и романът му „Истории от варела“, който представлява художествен текст, базиран на реални документални статистики и факти, свързани с живота и бита на клошарите. Авторът пише творбата, докато следва политология във Велико Търново и извършва теренните си проучвания.
Дарените книги са „Усмивка в полунощ“ и „ Сянката“ на Сибин Майналовски, „Хоризонтите на лудостта на Донко Найденов, „Градът на Скелетите“ от Анна Гюрова, сборниците „Зовът на Лъвкрафт“, „451 градуса по Бредбъри“, „Вдъхновени от Краля“, „По Крилете на Гарвана“, „Сказанията на Стрикса“. Книги от младия дарител получиха и библиотеките в Севлиево, Дряново , Трявна и Плачковци.
Мария Христова