На територията на област Велико Търново няма язовири, които да са в тежко експлоатационно състояние. Това стана ясно след заседание на Съвета за намаляване на риска от бедствия и аварии, свикано от областния управител Ивайло Здравков. Повод за срещата бе разпореждане от Министерски съвет, според което до 5 септември трябва да бъде изготвен доклад за състоянието на язовирите, реките и канализационните мрежи в цялата страна. В заседанието във Велико Търново бяха изслушани представители на десетте общини в областта, на РИОСВ, на “Басейнова дирекция”, на ДАМТН и на РД “ПБЗН” – Велико Търново.
В областта има общо 147 язовира, като 72 от тях са от “първа” – висока степен на опасност, тези от “втора” степен са 17, а от “трета” – 58 . По заповед на областния управител Ивайло Здравков междуведомествена комисия е проверила 57 съоръжения, като при всички техническото състояние е задоволително. Останалите ще бъдат обходени през септември. Двата големи язовира в областта – “Александър Стамболийски” и “Йовковци” също са добре поддържани. Нивата навсякъде са задоволителни, като няма водоеми, в които обемът да е над 80%, а при евентуални обилни валежи, има готовност за изпускане, за да не се стига до преливане.
Речните корита в урбанизираните зони в областта, които също се поддържат от Общините, са с добра проводимост.
Представителите на местните администрации потвърдиха информацията за състоянието на язовирите, но се обединиха около това, че навсякъде има речни участъци извън селата и градовете, които ги притесняват, тъй като заради наноси и растителност проводимостта им е много ниска. Великотърновска област има специална програма за превенция от наводнения, в която е предвидено почистване на речни участъци с намалена проводимост извън урбанизираните територии. В нея са включени 17 точки. Във връзка с изпълнението ѝ от 2022 година до момента областния управител е изготвил искания за финансиране до МКВП към МС за 13 участъка от първи и втори приоритет, като за някои от тях исканията са подавани през 2022, 2023 и 2024 година. Към днешна дата има отпуснати пари само за една зона – на река Росица в община Павликени. Те са стигнали за изготвянето на проект, който е получил одобрение от РИОСВ. Остатъкът от сумата е върнат Министерски съвет, като дейностите в изготвения проект не са извършени.
“Сериозно предизвикателство представлява изпълнението на планираните мерки и дейности за намаляване на риска от бедствия при липса на бюджет или отказ за осигуряване на необходимите средства за изпълнение на планираното. Областна администрация – Велико Търново от три години изпраща заявка за осигуряване от Министерски съвет в бюджета на областта финансови средства в размер на 30% необходими за финансиране на проектите за почистване на речните корита извън урбанизираните територии, за които кандидатства в МКВП към МС , но такива не са отпускани до сега”, обобщи Ивайло Здравков.
Кметът на Елена инж. Дилян Млъзев предложи да се поиска от Министерски съвет разрешение с промени в Закона за държавния бюджет пари от целевата субсидия за капиталови разходи да се трансферират за почистването на речни корита извън урбанизираните зони. Представителите на останалите общини се съгласиха с него и ще се действа в тази посока.
Относно канализационната мрежа, всички администрации заявиха, че там, където има изградена такава, тя няма нужда от допълнително почистване и се поддържа регулярно.
Областният управител обобщи, че ще представи пред Министерски съвет доклад с всичко изложено и отново ще настоява за отпускане на финансиране за обработка на рисковите речни участъци преди началото на дъждовния сезон, за да може превантивно да се вземат мерки и да не се стига до по-сериозни проблеми. Ивайло Здравков допълни и, че Областна администрация ще продължи да оказва съдействие на кметовете за решаване на проблемите им с помощта на държавата. Посочи и, че комуникацията между институциите в региона е на много добро ниво, като колаборацията ще се запази и за напред.