Образование

Втори STEM център и кабинет по БЕЛ отвориха врати в ОУ „Бачо Киро“

Втори   STEM център ,,Роботика, дизайн и математика” и модерен кабинет по български език и литература бе открит в ОУ „Бачо Киро“ във Велико Търново. Новата STEM среда е реализирана с финансиране от Министерството на образованието и науката по Механизма за възстановяване и устойчивост. Обновеният кабинет по български език и литература е оборудван по Национална програма ,,Осигуряване на съвременна, сигурна и достъпна образователна среда”. Това е втората мащабна технологична придобивка за училището, след като през 2022 г. бе открит първият STEM център по природни науки.Това сподели за общинско радио Велико Търново преподавателят по история и цивилизации и по технологии и предприемачество Илиян Илиев, който е и ръководител на клуба по роботика „Arduino – млади инvенери“

Той е разположен в два отделни STEM  кабинета по дизайн и  по роботика. Оборудван е за различни практически дейности, като включва 3D принтер, лазерен гравир, ученически комбиниран струг с мини фреза, менгемета и поялници. Учениците от начален етап могат  да работят с LEGO роботи, а по-големите с платки ARDUINO за програмиране. Основни ползватели на STEM простраството ще бъдат учениците от  клуб по роботика „LEGO РобоТворци“, с ръководител Десислава Кирилова и децата  клуб “Arduino- млади инженери”, с ръководител Илиян Илиев. В STEM центъра ще се провеждат и занятията по предмета техонлогии и предприемачество.

 

Пламена Димова