„170 години от рождението на Стефан Стамболов – Апостол на I Революционен окръг – политик и държавник“ беше темата на тазгодишното 24-о издание на традиционния конкурс „Моят роден град“. Творческата надпревара се организира от Регионалното управление на образованието и Регионална библиотека „Петко Р. Славейков“ в областите Литература и Изобразително изкуство.
Разделите „Поезия“ и „Проза“ бяха оценявани от филолозите Валентина Камбурова, Елина Данева и Бисера Дживодерова, а в раздел „Изобразително изкуство“ от художниците Анна Павлова, Дешка Денева, Мария Ковачева и Пепина Манолова. И двете комисии бяха под почетното председателство на инж. Розалия Личева – началник на РУО, и доц. д-р Калина Иванова – директор на Регионалната библиотека. Бяха журирани 139 творби, от които преобладаваха желаещите да участват в раздел Художествено творчество. В раздел Литературно творчество се получиха 28 творби. В това издание на конкурса бяха представени и два проекта по темата, плод на колективен труд. На награждаването бяха излъчени традиционните Първо, Второ и Трето място във всеки раздел и съответната възрастова категория. И тази година организаторите наградиха участници с Поощрителни награди. Имаше награди за активно и устойчиво развитие. Бяха връчени и награди на ръководители и учители. Традиционно се включиха творци от Велико Търново и областта. С предварителната подготовка на празника организаторите със задоволство отчетоха, че конкурсът „Моят роден град” остава разпознаваем и предпочитан. Запазва се и тенденцията учениците от областта да творят на историческа тематика. В празничното тържество акцент беше обябяването на наградените участници. Рисунките, стиховете и разказите на всички отличени бяха поместени в изложба.
На събитието бяха връчени следните награди за художествено творчество:
В Раздел „Поезия“ в първа възрастова категория от 7 до 10 години Трета награда за 9-годишната Дария Стоянова и 10-годишната Даная Пъргавелова. Втора награда на 9-годишните Йоана Ангелова, Юлияна Георгиева и 10-годишната Вероника Христова, ученички в трети клас на СУ „Вела Благоева”, град Велико Търново. Първа награда комисията присъди на ученичката от СУ „Бачо Киро” в Павликени Искра Йорданова.
Във втора възрастова категория от 11 до 14 години носител на Трета награда е Анджелина Костова на 13 години. Втора награда бе присъдена на Федат Маринов на 11 години и Илена Степанова на 14 години. И тримата участници са представители на Литературен клуб „Пегас(чета)” към Общински детски комплекс в град Стражица, с ръководител Тодорка Цонева. По преценка на журиращата комисия в тази категория Първа награда не се отличи.
При най-големите участници до 18 години в раздел „Поезия” Трета награда е за 16-годишната Далиа Петрова, ученичка в ЕГ „Проф. д-р Асен Златаров” и 16-годишния Аслан Ахмедов, ученик в ПГТ „Д-р Васил Берон”. Втора награда е присъдена на Пламен Николов на 15 години от СУ „Вичо Грънчаров” в град Горна Оряховица, а носител на Първа награда е 16-годишната Мария Шалаверова, ученичка в ПГСАГ „Ангел Попов” – град Велико Търново.
В Раздел „Проза” до 10-годишна възраст Трета награда е за 9-годишния Максим Енев от ОУ „Бачо Киро”. Втора награда е за 8-годишната Никол Белева, Първа награда получи 8-годишният Калоян Георгиев. И двамата са ученици от СУ „Бачо Киро” в град Павликени. В тази категория журито излъчи и две Поощрителни награди за 7-годишния Борил Бончев от СУ „Бачо Киро” в град Павликени и за 9-годишната Диляна Богомилова от ОУ „Бачо Киро”, град Велико Търново.
В категория от 11 до 14 години Втора награда е за 11-годишната Радост Георгиева от ОУ „Свети Иван Рилски” – с. Балван, Първа награда е за 13-годишната Славея Сънкова от СУ „Вела Благоева”.
До 18 години в раздел „Проза” Трета награда е за 15-годишната Кристина Георгиева от ПГСАГ. Втората награда е поделена между 16-годишната Айджан Мустафова, ученичка в СУ „Св. Климент Охридски” с. Камен, и Елена Велчева на 18 години от СПГИ „Д-р Петър Аладжов” в град Велико Търново. Първа награда комисията връчи на 17-годишната Ивона-Сияна Станева, ученичка в ПГСАГ.
Традиционно организаторите отличиха и ръководители в раздел „Литература” за тяхната отдаденост и активност при работата с деца. Награди се присъдиха на Силвия Дачева, преподавател в СУ „Вела Благоева” – Велико Търново, и на Марийка Терзиева – учител ЦДО в СУ „Бачо Киро” – град Павликени. Ученици, подготвяни от тях, заеха призовите места в раздел „Литература” в изданието на конкурса „Моят роден град” за 2024 година.
В Раздел „Проект” във възрастовата категория от 11 до 14 години Специална награда организаторите връчиха на ученици от ОУ „Св. св. Кирил и Методий” , с. Раданово. Творбата, изработена от Севдалин Маринов, Руска Миленова, Шишман Шишманов, Янчо Янчев и Галина Шишманова с ръководител Нела Панова, направи впечатление на журиращата комисия и намери достойно място в изложбата.
В Раздел „Изобразително изкуство” при малките участници до 10 години Трета награда е връчена на 9-годишния Орлин Босилков, ученик в ОУ „Св. Св. Кирил и Методий” – град Горна Оряховица, Втора награда заслужи Пламена Стоянова на 8 години, ученичка в ОУ „Бачо Киро” – Велико Търново. Десетгодишната Ема Богданова, представител на галерия „Панев”, стана носител на Първа награда. В тази категория се присъди и Поощрителна награда на 7-годишния Стефан Савов, ученик в СУ „Вела Благоева”.
Учениците от I „в” клас на СУ „Николай Катранов” – Свищов, с класен ръководител Петя Попова са носители на Награда за колективно участие. Всичките 23 ученици от класа са участвали в конкурса с рисунка.
Девет ученици от III „а” клас на ОУ „Бачо Киро” – Велико Търново, с класен ръководител Поля Трендафилова са носители на Награда за активно участие. Техни портрети на Стефан Стамболов направиха впечатление на комисията и попаднаха сред изложените творби.
Във втора възрастова категория до 14 години Трета награда е връчена на 13-годишния Пламен Пеев от СУ „Емилиян Станев”. Втора награда е присъдена на Боряна Киркова, ученичка в V клас на СУ „Вела Благоева”. Първа награда получи седмокласничката от СУ „Цанко Церковски” – град Полски Тръмбешq Светослава Янкова. Първа награда си заслужи и 13-годишният Данислав Пъдарев, представител на СУ „Емилиян Станев”. В тази категория носител на Специална награда на библиотеката е 12-годишната Цветелина Недева, ученичка в ОУ „П. Р. Славейков”.
По време на тържеството организаторите връчиха и три тематични отличия. Награда за ръководител бе присъдена на Габриел Панев – ръководител в Галерия „Панев”, Валентина Маринова – преподавател в СУ „Вичо Грънчаров” – Горна Оряховицаq и на Даниела Петрова – преподавател в ПГСАГ „Ангел Попов”.
След журирането на творбите в трета възрастова категория от 15 до 18 години бяха излъчени и допълнителни награди. Носител на Специална награда на библиотеката за портрет е 18-годишната Никол Емилова от ПГСАГ. С Поощрителна награда в категорията е 18-годишната Паолина Караиванова от галерия „Панев”. Третата награда е за 17-годишната Елица Данева, ученичка в ПГСАГ. С Втора награда в категорията са отличени творбите на 15-годишната Стефания Грозданова от галерия„Панев” и 16-годишната Йоана Петрова от ПГСАГ. И Първа награда журиращата комисия присъди на две участнички. Едното отличие е за 15-годишната Татианна Русева, а другото е за Ивона-Сияна Станева на 17 години. И двете са ученички в ПГСАГ „Ангел Попов”.
В навечерието на празника на Велико Търново организаторите от РБ „Петко Р. Славейков” излъчиха и една допълнителна Специална награда за дарителство. Доц. д-р Калина Иванова връчи отличието на Теодора и Йордан Тошеви, брат и сестра, дългогодишни читатели на библиотеката.
Официални гости на събитието бяха зам.-областният управител Валентин Михайлов и инж. Розалия Личева – началник на Регионално управление на образованието-Велико Търново. Във връзка с неотложни служебни ангажименти Нейко Генчев – заместник-кмет „Хуманитарни дейности” на община Велико Търново, не можа да присъства, но водещите изказаха неговите пожелания по случай предстоящия празник на града.
На финала гостите разгледаха изложбата на наградените творби и участниците се присъединиха в традиционната снимка за архива на конкурса.
Събитието е част от културния календар на Община Велико Търново, Регионална библиотека и Регионално управление на образованието по случай Празника на град Велико Търново – 22 март.
Снимка – РБ „Петко Р. Славейков“