Икономика Община

Виртуална разходка с VR очила ще предложи на туристите ТИЦ „Царевград Търнов“

Предлагане на нов туристически продукт – виртуална разходка с VR очила, ще внедри Туристическият информационен център „Царевград Търнов“ през 2024 г. Това е записано в бизнес-програмата на общинското дружество, която ще бъде разгледана на предстоящото първо за годината заседание на Великотърновския общински съвет. Продуктът ще представлява виртуална разходка, на която туриста ще има възможност да посети важни туристически обекти и забележителности във Велико Търново и Арбанаси, а накрая на разходката ще наблюдава част от спектакъла „Царевград Търнов – звук и светлина“. Идеята на този нов продукт е, както рекламен за града, така и цели да предизвика по-голям интерес към старата българска столица като туристическа дестиналия.

Общинската туристическа агенция и през 2024 година ще продължи  популяризирането на българската култура чрез организиране на ортодоксални песнопения, които поддържат интересът на чужденците към нашето хорово изкуство. „Царевград Търнов” предлага уникалната за България услуга вече 20 години. Два хора – смесен и мъжки – изпълняват песнопенията в църквите-музеи „Св. Арх. Михаил и Гавраил” в село Арбанаси и „Св.св. Петър и Павел” във Велико Търново. За поредна година това беше най-тьрсената допълнителна услуга от туроператорите. Проблем, който се очертава през 2024 г„ а и по-нататък, е трудното намиране на изпълнители, които познават и владеят това специфично изкуство, подчертава управителят на туристическото дружество Борислав Йорданов.

В бизнес-програмата си екипът му отново ще заложи през настоящата година на обучението в традиционни възрожденски занаяти, по време на което  туристите имат възможност да чиракуват в работилниците на АЕК „Самоводска чаршия” индивидуално или организирано, според заявките на туроператорите.

Все повече групи и индивидуални турист активно търсят турове не само във Велико Търново, а и в региона и цяла България. Проблем, който вече се е разрастнал и на национално ниво, е липсата на екскурзоводи, които да могат да обслужат туристическия поток. Специално за Велико Търново от ключово значение в това отношение са Професионалната гтимназия по туризъм  „Д-р Васил Берон” и ВТУ „Св. св. Кирил Методий” и кадрите, които подготвят.

И през настоящата година от „Царевград Търнов“ ще организират поредното  издание на Международното туристическо изложение „Културен туризъм”. Планирано е то да се проведе през октомври в друг, по-модерен формат.

Разработен е и проект за цялостната подмяна на осветителната система на спектакъла „Царевград Търнов – звук и светлина“ и при отваряне на подходящи европейски програми от туристическата агенция имат готовността да участват в тях.

През 2024 г. очакваните приходи на ТИЦ „Царевград Търнов“ са 1 300 000  лв.

Мария Христова