С литийно шествие с иконата на Св. Димитър от църквата „Успение Богородично“ до църква-музей „Св. Димитър Солунски“ ще започнат в 8,45 ч. на 26-ти октомври, Димитровден, честванията по повод 839 години от въстанието на Петър и Асен и възобновяването на българската държава.
Празнична Света литургия ще бъде отслужена пред храма, след което в 10,30 ч. ще започне литературно- музикалната композиция „Асеневци и възкръсналото царство на българите“. Тя ще е в изпълнение на Наталия Здравкова, Гергана Русанова и Александър Иванов – ученици от Старопрестолна професионална гимназия по икономика „Д-р Петър Аладжов“, с ръководител Натали Ненова.
Приветствие по случай Деня на строителя ще поднесе Венцислав Дончев- председател на Областното представителство на Камарата на строителите в България. Празникът ще продължи с благодарствен молебен и освещаване на курбан за здраве на работещите в строителството. В църква-музей „Св. Димитър Солунски“ ще има и фолклорна програма с участието на ПФА „Искра“.
От 19:00 ч. ще започне аудио-визуалният спектакъл „Царевград Търнов – звук и светлина“.
Организатори на честванията са Община Велико Търново, Регионален исторически музей, Великотърновска Света митрополия, Камара на строителите – Велико Търново и Национален военен университет „Васил Левски”.
Православната църква отбелязва празника на св. великомъченик Димитър на 26 октомври. По назначение той бил воин във войската на римския император в началото на 4 в. в гр. Солун. По призвание обаче той станал воин Христов. В последните години от гоненията срещу християните от езическата власт той смело изповядал вярата си в Христа, за което мъченически платил с живота си.
Неговият мъченически подвиг станал пример за търновските боляри Асен и Петър в стремежите им към свобода на българите. Те издигнали храм на неговото име с вяра и надежда в неговата помощ. Именно от храма „Св. Димитър“ през 1185 те поставили началото на възстановяването на българската държава в Асеновата махала на Търновград. В този построен от тях храм са коронясани първите владетели но Второто българско царство: Асен, Петър и Калоян.
През историята храмът преживява много тежки периоди на разруха и възстановяване. През 1874 г. Търновският митрополит Иларион Макариополски възстановява поругания храм и богослужението в него. От времето след него до днес в храма не е отслужвана св. литургия. Особено катастрофално за храма се оказва земетресението от 1 юни 1913 г. – той е почти напълно разрушен. Възстановен е през 1985 г. по случай 800-та годишнина на Второто българско царство.
В поредицата добри инициативи на търновски граждани, с благословението на Великотърновския митрополит Григорий, със съдействието на кмета на града инж. д-р Даниел Панов в последните години се възобнови богослужението в града на редица църкви със статут на музеи. Това са Патриаршията на хълма Царевец „Свето Възнесение Господне“. Там от 2013 г. се отслужва св. литургия на храмовия празник – Спасовден; от 2004 г. в деня на обявяване независимостта на България (22 септември) се служи св. литургия в църквата-музей „Свети четиридесет мъченици“; от 2023 г. вече две години подред се служи св. литургия на Петровден в църквата-музей „Свети първовърховни апостоли Петър и Павел“.
В реда на тези похвални за града добри дела, отново с благословението на Великотърновския митрополит Григорий и със съдействието на кмета на града инж. д-р Даниел Панов, в историческия храм „Св. Димитър“, след повече от 150 години прекъсване, отново ще се отслужи св. литургия. За целта беше извършена необходимата подготовка. По личната инициатива на г-н Даниел Панов беше поръчан и изработен свети престол от скулптора Денислав Сираков. Той е поставен в олтара на храма, а върху който се слага антиминс със свети мощи, за да се отслужи св. литургия. Храмовият празник на Димитровден ще започне с литийно шествие на 26 октомври 2024 г. събота от храма „Успение на Пресвета Богородица“. Шествието ще премине през Владишкия мост към храма-музей „Св. Димитър“. По време на богослужебното последование ще се отслужи петохлебие, благодарност към Бога от великотърновци за Неговата защита и милост към тях и града. След петохлебието започва светата литургия. Богослужението завършва с водосвет, който се извършва за здравето на всички участници в него, на техните близки и приятели, за жителите на града и страната.
По инициатива на Камарата на строителите в двора на храма ще бъде раздадена благословена храна (курбан).
Възстановяването на богослужението в хр. „Св. Димитър“, както и други подобни съвместни отбелязвания, които ангажират местната власт, гражданското общество и вярващия народ в лицето на св. Великотърновска митрополия показва, че, макар и с малки стъпки, и бавно, но Велико Търново освен историческа заслужава да е и духовна столица на България.
Благодарим на Бога за всичко.
Велико Търново,
Иподякон инж. Николай Николов