Среща на върха в селското стопанство се провежда в Арбанаси. В нея участват представители на всички браншови организации – зърнопроизводители, розопроизводители, тютюнопроизводители, био производители, птицевъди, производителите на оранжерийна продукция, овцевъди, козевъди, животновъди, овощари, производители на плодове и зеленчуци и др. На срещата се обсъждат важни за отрасъла проблеми и създаването на Аграрна камара у нас.
„Много време наблюдаваме боричкания между организациите в селското стопанство. И голямото напрежение около Стратегическия план за развитие 2023 – 2027 г. И Закон за браншовите организации искахме. Идеята е да създадем Аграрна камара с тази среща днес. Такава има в почти всяка страна в ЕС и то със закон. За да няма недоволни по сектори, идеята е да създадат критерии и закон. Водещите организации да направим една структура и да имаме меморандум за сътрудничество, и норматив за изпълнение. Правилата да си ги определяме ние и така да излизаме с предложения за пред Министерството на земеделието. Ние имаме за еталон много държави, една от тях е Аграрната камара на Унгария. С тази среща показваме на земеделската общност, че можем да седнем на една маса и да се обединим. Форматът е с диалог и ние да се определяме, а не някой да ни го налага като дневен ред”, поясни Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация /НОКА/ и основен организатор на срещата с представители на различни организации в селското стопанство.
Когато се създаде Национална Аграрна камара, след това ще се изграждат структури и по региони, уточни още той.
Относно предложението на зам.-министъра на земеделието Георги Събев в Брюксел за временни извънредни мерки за предоставяне на помощ на земеделските стопани засегнати от пазарните смущения, Караколев посочи, че това би било глътка въздух за тях, но се запита риторично, доколко и дали ще са достатъчно средствата.
Кремена Крумова – Попова