67 души на възраст от 18 до 84 години посетиха четирите клиники на закрито, организирани от Регионалната здравна инспекция във Велико Търново. Те се проведоха във Водолей, Килифарево, Майско и Константин. А повод за тях е Седмицата за борба с туберкулозата от 23-ти до 27-ми март.
В „Кабинета за профилактика на диабета” 54-ма желаещи изследваха кръвната си захар. Отклонения от референтните стойности са установени при един от тях. В „Кабинета за профилактика на белодробни заболявания” са извършени спирометрии на 26 лица – настоящи и бивши пушачи, от които четирима са с рестриктивно-обструктивен вентилаторен синдром – от леко до много силно затруднение в дишането. Отрицателни са резултатите на изследваните 54-ма за носителство на вируса ХИВ, за сифилис и за хепатит В и С. А в „Кабинета за профилактика на хипертонията” е измерено кръвното налягане на 63-ма души, от които четирима са били с повишени стойности.
Проведе се и интерактивно обучение с ученици от 5 до 7 клас на СУ „Вичо Грънчаров“ в Горна Оряховица на тема „Скрити заплахи за здравето – цигарен дим и туберкулоза“. Под формата на презентация и демонстрации, чрез съревнование и концентрация участниците надградиха знанията си по темата. Целта на инициативата е младите хора да осъзнаят връзката между тютюнопушенето и риска от туберкулоза, както и да изградят здравословно отношение към своето тяло, навици и поведение с цел да предпазят себе си и другите около тях.
Включилите се лица в кампанията бяха запознати с основните симптоми на туберкулозата, пътищата и начините на заразяване, профилактиката и лечението на болестта.




