Култура

Библиотеката е домакин за поредна година на Научна конференция „Библиотеки-четене-комуникации“

Регионалната библиотека „П.Р.Славейков“ – Велико Търново е домакин на XXII Научна конференция с международно участие „Библиотеки-четене-комуникации“ днес и утре, 16 и 17 ноември.  Темата тази година е „Стандартизация и методология при дигиталната конверсия на културно-историческото наследство“.  Нейни организатори са културната институция, Университет по библиотекознание и информационни технологии и ВТУ „Св. Св. Кирил и Методий“.

„Чрез дигиталните технологии и дигитализацията се предоставя на институциите да достигнат до по-широка аудитория, да се създадат нови модели на представяне на съдържанието им  и едновременно правейки го по-достъпно за нови изследвания и по-атрактивно за възприемане от младата аудитория, израснала в дигитална среда. Не са малко проблемите и препятствията за културните институции и в частност за библиотеките  при извършването на дигиталната конверсия на книжовното културно наследство, конкретно в България, където липсват ясни насоки, стандарти и методология за извършване на тези процеси. Поради тази причина настоящата Национална научна конференция  с международно участие „Библиотеки-четене-комуникации“ е посветена на темата за стандартизация и методология при дигиталната конверсия на културно-историческото наследство“, посочват организаторите.

В рамките на двата дни  ще бъдат представени  общо  26 доклада от 32 участника.

Както националното, така и международното участие  на настоящата конференция е по-скромно от предходните години, но причината може да бъде и  в темата на конференцията. Все пак  по време на конференцията участниците ще имат възможност да се запознаят с  мащабния проект на Министерство на културата „Цифровизация на музейни колекции, библиотеки и архиви – Инвестиция С11.17 от Национален план за възстановяване и устойчивост“ представен ни от координатора на проекта Мариана Проданова. Пленарен доклад  по темата ще  поднесе проф. д-р Венцислав Велев, преподавател от Университета по библиотекознание и информационни технологии-София.  Ще се включат директори и представители на големите регионални библиотеки от Пловдив, Русе, Шумен и други градове, за да представят своите практики в областта на цифровизацията на  библиотечните колекции и да споделят своя опит в реализацията на проекти в тази област.

Макар и скромно да е международното участие, библиотекари от Сърбия също ще представят своя опит в областта на  дигитализацията. По време на конференцията ще бъде представена и дигиталната платформа Proquest  и какви са ползите за научните среди  в България от ползването й. Ще участват и специалисти от Гърция и Полша.

Много важен акцент на тазгодишната конференция  е връчването на сертификатите на обучаемите в проект БИБЛИО, тъй като това е един мащабен  международен проект, в който българските библиотекари  се обучават в два профила за придобиване на трансверсални, т.нар. „меки“ умения в областта на комуникациите и информационните технологии. Българските партньори в този проект са Центъра за професионална квалификация на Университета по библиотекознание и информационно технологии и Фондация „Глобални библиотеки- Бълбгария, а най-много са обучаемите от област Велико Търново.

В край на първия конферентен ден, заедно с издателска къща „Хермес“ – Пловдив,  в лицето на нейния собственик  Стойо Вартоломеев се организира беседа с автора  Тони Николов за книгата му „Има такава държава. Записки по българските кризи“.

17 ноември съвпада с националния  Ден на четенето, инициатива подета от Фондация „Четене“, Фондация „Детски книги“ и Сдружение „Книги и четене“, в която библиотеката се включва с настоящия форум и ще популяризира инициативата  „Ден на четеното“ сред своите читатели и библиотечните специалисти от област Велико Търново.