70 младежи на възраст от 18 до 29 години са започнали работа през последната година със съдействието на младежкия медиатор в Община Велико Търново Алиджан Алиев. През периода в рамките на Националната програма „Активиране на неактивни лица“ той е осъществил контакт с 85 младежи, попадащи в целевата група „неработещи, нетърсещи работа, неучещи“. 47 от лицата са мъже и 38 – жени. Към 29 октомври 67 от младежите са регистрирани в Дирекция „Бюро по труда“, 23 са започнали работа с посредничеството на трудовата борса, четирима са включени в заетост без посредничеството на борсата. Програмата „Активиране на неактивни лица“ се изпълнява от 2015 г. Оттогава до днес като неактивни на територията на общината са идентифицирани 696 младежи, от тях 460 вече са намерили професионална реализация.
„В условията на епидемичната обстановка работя чрез интернет пространството. Имам собствена страница във Фейсбук, а понякога и чрез познати или чрез младежи, които вече съм активирал и съм им помогнал“, обяснява Алиджан Алиев. Той постъпва на работа в Дирекция „Социални дейности и здравеопазване“ в края на миналата година. „Обиколил съм всички населени места в общината. Познавам кметовете и кметските наместници, които ми съдействат в процеса на идентифициране на неактивните младежи. През лятото успях да помогна на доста млади хора, които са се завърнали от чужбина и са решили да останат в България“, разказва медиаторът. По негови думи в момента в Дирекция „Бюро по труда“ – Велико Търново, са отворени немалко програми за трудова заетост на младежите. Свободни позиции има в хранително-вкусовата промишленост, индустриалната зона, счетоводни къщи и малки компании, охранителният бизнес също предлага работа. „В действие е и програмата „Старт в кариерата“ за стаж и работа в администрациите, но търновските младежи са по-затворени към институциите. Първо ме питат каква заплата ще получават, не се интересуват от условията, възможностите за развитие, работното време“, коментира Алиев.
От установените 85 неактивни лица от началото на година 82 на сто са завършили средно образование, 12% притежават дипломи за висше образование, останалите 6% са с основно или по-ниско образование.
Снимка – Фейсбук