Култура Образование

24 пейзажа, графики и икони показват в проект „Светият път в картини“

„Светият път в картини“. Така е озаглавен най-новият проект на Сдружение „Движение на просветителите“. „Проектът  „Светият път в картини“ има за цел да представи на българското общество 24 пейзажа от забележителни места по пътя на пренасянето на мощите на българския светец Йоан Рилски Чудотворец от Търновград до Рилската света обител. По този начин искаме да поставим начало на изграждането на български духовен път. Духовен път, осеян с храмове и изпълнен с хора, които те посрещат с вяра в душата и носещи любов към отечеството в сърцето си“, обясни Мартин Карагеоргиев, един от основателите на „Движение на просветителите“.

Петима художници ще представят класическа живопис, графика, дигитално рисуване и иконопис. В творческия екип присъстват както ученик от художествена паралелка, студент по архитектура, току-що завършили студенти по изобразително изкуство, реализирали вече своя творчески дебют с проект към Национален фонд „Култура“, така и автори и ръководители на редица проекти и програми на Национален фонд „Култура“.

Изборът на темата е вдъхновен от предстоящото честване през 2024 г. на 555 години от святото дело на пренасяне на мощите на Св. Иван Рилски от Търновград до Рилския манастир.

Над 20 училища  от градовете Велико Търново,  Луковит, Никопол,  Плевен,  Враца,  София  и Рила са партньори по проекта.

Консултанти са историкът проф. Пламен Павлов и основателите на  Пешеходния поклоннически поход „Светият път“ Паскал Пиперков и Евгени Коев.

Проектът ще бъде официално представен на 8 февруари от 13,30 часа в читалище „Надежда“ във Велико Търново.