Трима са новите почетни граждани на Велико Търново. Това са проф. Анчо Калоянов, Владимир Габров и проф. Теофил Теофилов /посмъртно/. Отличията им бяха връчени днес, по повод празника на града – 22 март от кмета на старата столица инж. д-р Даниел Панов в МДТ „К. Кисимов“.
Проф. Анчо Калоянов благодари за оказаната чест. „Велико Търново ми даде своя университет, жителството, а неговото царско минало да изпиша моите книги. Името ми, което ми дадоха творци Калоянов също подпомогна за това. Казват, че и сам войнът е воин, но аз жадувах за приятели. Те са стъпалата, за да стигна до тук. Петима са. Това са Тодор Моллов, професор по български фолклор, Иван Станков, професор по съвременна българска литература, талантлив белетрист, Иван Харалампиев, професор по история на български език, Емил Андреев, виден белетрист и Станимир Трифонов, професор по кино изкуство, носител на много награди. Написаното от мен през последните 25 години без тяхното насърчение нямаше да е същото, както и миналото и очарованието на нашия град“, посочи професорът. Той благодари на спътницата до себе си, на сина си, дъщеря си и зет си, на общинските съветници и кмета на града и допълни: „Моята равносметка е такава – останах верен на повереното ми наследство, името Калоянов и на Царевград Търнов. Отдадох дължимото на града. И казвам: „Бъдете благословени и закриляни от Бог слово, спасителя от Търновград на 3 май 1190 година и от тогава до сега негов спасител, нему слава“.
Номинацията за удостояване със звание „Почетен гражданин на град Велико Търново“ на проф. Анчо Калоянов е от катедра „Българска филология“ при ВТУ „Св. Св. Кирил и Методий“. Професор Анчо Калоянов е роден на 25 септември 1943 година в село Бъзовец, Русенско. Завършва „Българска филология“ с втора специалност „История“ във Великотърновски университет „ Св. Св. Кирил и Методий“. След завършването си работи като музеен работник в град Дългопол. Участва в разкопките при откриването на Варненския некропол с най-старото златно съкровище на света. През 1972 година печели асистентски конкурс в катедра „Българска литература“, при Великотърновски университет „ Св. Св. Кирил и Методий“, където работи като асистент, доцент и професор до края на преподавателската си кариера. Писателят Анчо Калоянов дебютира през 1970 година със сборника разкази „Последно жито на лятото“, следват сборници с новели и разкази, като център на белетристичното му творчество е романовата трилогия „Димитър Злочести и Войводата Патрев“, „Див огън“ и „Девети“, преиздавана неколкократно. в своите книги отделя специално място на Велико Търново. Той е виден представител на поколението, наречено от литературната критика „Търновска вълна в българската литература“. Професор Анчо Калоянов е носител на редица награди, сред които Национална награда за цялостен принос в националната книжовна култура на името на Христо Данов за 2017 година. Награда „Култура“ на Община Велико Търново за 2020 година. Награда „Стоян Михайловски“ за 2023 година.
Владимир Габров благодари на кмета Даниел Панов за номинацията и добави. „Искрени благодарности за това, което правите за нашия състав, за уважението, за почитта, а ние обещаваме, че няма да ви злепоставим. В нашия екип сме два души, аз и госпожа Габрова. Тя е тази, която е ръководител и учител по музика на децата в детските градини. Именно от там се избират най-качествените певци. След това минават през моята школа и така стигаме до голямата сцена. Благодаря ви г-жо Габрова за това, което правите за „Пеещи камбанки“. Но какво съм аз без децата? Владимир Габров и нищо повече. Благодаря за дисциплината. Децата с голяма жар работят. Аз също с тях, за да вървим напред. Благодаря на г-н Петров, директор на „Младежки дом“, който е нашият дом. Благодаря и на тези в сянка, които подкрепят своите деца, които са до тях и помагат на целия състав – родителите. Без вас, не може да се получи това нещо. Ние продължаваме за утвърждаваме името на нашия град, като културна и духовна столица на България“.
Номинацията за удостояване със звание „Почетен гражданин на град Велико Търново“ на Владимир Габров е от Кмета на Община Велико Търново – Даниел Панов, подкрепена от Инициативен комитет от родителите на децата от Детска вокална група „Пеещи камбанки“, бивши и настоящи възпитаници на групата, служители на Младежки дом Велико Търново и граждани на град Велико Търново. Владимир Габров е роден през 1953 г. в плевенското село Коиловци. Възпитаник е на музикалното училище „Панайот Пипков“ в Плевен. През 1978 година завършва Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство в Пловдив. По разпределение работи 4 месеца в Ловеч, след които идва във Велико Търново. Тук намира отлични условия за работа в ОУ „П. Р. Славейков“, където 10 години е учител по музика. През есента на 1979 г. по инициатива на Пионерския дом в града създава Детска вокална група „Пеещи камбанки“. През февруари 1989 г. започва работа като военен диригент в Сержантското училище в Горна Оряховица, там е до 2002 г., след което се пенсионира. През 1999 г. получава покана от директора за работа в Младежки дом – Велико Търново.
През 90-те години на 20 век Детска вокална група „Пеещи камбанки“ се утвърждава по категоричен начин в страната. Участва в много международни конкурси по целия свят, както и в концерти, посветени на юбилеите на големи български композитори. В момента в Детска вокална група „Пеещи камбанки“ се обучават около 60 деца в 4 възрастови групи. Детска вокална група „Пеещи камбанки“ има записани над 150 детски песни във фонда на Българското национално радио. С Музикално драматичен театър „Константин Кисимов“ си партнират успешно в редица инициативи – ежегодно участие на формацията в Коледните и други концерти.
Рожба на Детска вокална група „Пеещи камбанки“ са известните в цялата страна вокални формации „Сладки мечти“. Вокална формация „О“, Формация „DREAMS“, „STAR DREAMS“ и ,,G STAR“. Последните постижения на децата и на Владимир Габров са първите места в националния конкурс „Песен от извора“ – Стара Загора, през октомври 2024 г ., от където си тръгват с покана за участие в предаването за фолклор по Българска Национална Телевизия „Иде нашенската музика“. На същия конкурс маестро Владимир Габров е високо оценен, и му е присъдена наградата на Съюза на музикалните и танцовите дейци в България. За първи път в историята се присъжда на най-добър вокален педагог.
Номинацията за посмъртно удостояване със звание „Почетен гражданин на град Велико Търново” на архитект Теофил Теофилов е от Инициативен комитет. Архитект Теофил Теофилов е роден на 21 декември 1944 г. в град Пловдив. Завършва архитектурна факултет на Висшия инженерно – строителен институт в София, след което постъпва на работа във великотърновския филиал на Националния институт за паметниците на културата. Специализира в Италия „Консервация и реставрация на културни паметници“. Сред реализираните му проекти са реставрациите на църквите „Св. Димитър Солунски“ и „Св. Четиридесет мъченици“ в Търново, църквите „Рождество Христово“, „Св. Георги“ и „Св. Атанасий“ в с. Арбанаси, „Св. Петър и Павел“ и „Св. Димитър“ в гр. Свищов, Тракийски култов комплекс, край с. Свещари, Голяма базилика в Плиска, Кръглата (Златна) църква – Преслав, обекти в крепостта Царевец, къщата на художника Борис Денев, Къщата с маймунката и други обекти от съкровищницата на българската средновековна и възрожденска архитектура. По проект на архитект Теофилов се изграждат и нови храмове: Църквата „Възкресение Христово“ във Велико Търново, църквата при Великотърновския университет „ Св. Св. Кирил и Методий“, параклис в село Мътеница, Шуменско.
Архитект Теофил Теофилов заема и управленски позиции – Кмет на Велико Търново, Главен архитект на града. Автор е на около 60 научни статии по направени изследвания на културни паметници от Античността, Средновековието и Българското възраждане. Носител е на орден „Кирил и Методий“ първа и втора степен и на наградата „Оборище“, която се присъжда от Сдружението на възрожденските градове за принос в утвърждаването на националната идентичност. През 2005 е удостоен с наградата „Велико Търново“ за цялостната му изследователска и професионална дейност, свързана с проучването и съхраняването на културно-историческото наследство на Велико Търново и във връзка с неговата 60-годишнина.
Почетните отличия получиха съпругата и дъщеря му Мария Теофилова и Марина Теофилова. Съпругата му благодари на всички граждани на Велико Търново, които са запазили жива паметта на Теофил Теофилов в сърцата си. „Благодаря на Общината за оказаната чест и дано това, което беше мечта на арх. Теофилов – опазването на паметниците на културата в този град, да остане завинаги в работата на града“.
Тържеството за връчване на почетните отличия за „Почетен гражданин на Велико Търново“ в МДТ „К. Кисимов“, бе уважено от министъра на външните работи на България, депутати, областен управител на област Велико Търново, почетни делегации, кметове, зам.-кметове, общински съветници, директори на учреждения, граждани.
Кремена Крумова – Попова