Три сектора ще бъдат проучени тази година на Трапезица. В източния сектор проучванията ще проведе екипът на доц. Мирко Робов. Финансирането, което Министерството на културата му отпусна за работата на терен възлиза на 39 995 лв. През 2022г. проучването ще стартира във втората половина на август и ще се фокусира върху представителен комплекс до Църква № 4, датиран от 40-те години на 13 век. Един до друг са ситуирани два значими, различни по функционалност и предназначение, затворени ансамбъла. Първият е до Църква № 3 с площ от около 3 декара. Той е развит върху две съседни тераси. Непосредствено южно от него се намира друг ансамбъл, който е до Църква № 4. Първият ансамбъл е с характеристика на светски такъв, т.е. бил е обитаван от високопоставено светско лице. Съседният комплекс е с центричен план, характерен за манастирското строителство от този период. Същевременно се и различава по някои ключови елементи от добре проучените столични манастири.
„Това ни кара да считаме, че ансамбълът е свързан с високопоставено лице в църковната йерархия. През настоящия сезон ще бъде разкрита портата, която се очертава като едно представително съоръжение- засводен проход с дълбочина над 5м. и ширина 3.5м. Идентична е с портата на съседния комплекс, която също е била засводена, а фасадните стени са били богато украсени с керамопластика, както са се декорирали фасадите на търновските църкви, вътрешността й е била стенописана с композиция от геометрични орнаменти. Надяваме се да открием същото при оформлението на портата на комплекса до Църква №4. Не сме установили източния ограден зид и това също е част от задачите за този сезон.“, поясни доц. Мирко Робов.
В южния сектор проучванията се ръководят от доц. Деян Рабовянов. Той също получи финансиране в размер от 39 995лв за работа на терен. Екипът му ще започне в началото на месец септември с изследване на част от жилищен квартал, който се намира до югозападната порта на Трапезица. „Кварталът е бил обитаван по време на Второто българско царство и в началото на 15в, когато градът е превзет. Същевременно има данни за дебел културен пласт- останки от ранножелязна епоха и късния халколит. “, обясни доц. Рабовянов.
Третият сектор, където работата тепърва започва, е северно от Църква № 3 и в близост до съвременната музейната част. Д-р Стилян Иванов ще извърши геофизични проучвания. Теренът се изследва с помощта на проводник, по който тече 12 волта прав ток. По закона на Ом ще бъдат направени изчисления за аномалиите по терена, които отчитат наличието или липсата на застрояване.
Диана Колева