Икономика Поминък

Тодор Найденов, председател на Областния пчеларски съвет: „Пчеларството е в колапс“

Пчеларите искат спешна държавна помощ заради продължителната суша през летните месеци. Тази година подхранването на пчелите започна много по-рано, което излиза скъпо на пчеларите. Ако не се вземат мерки, от бранша предвиждат нисък добив на мед, големи загуби на пчелни семейства и увеличение на цената на новата реколта. В кошерите преобладават празните пити. Заради продължителната суша, пчелите не успяват да съберат необходимото количество цветен прашец и мед. „Пчеларството е в колапс“, продължава темата Тодор Найденов, председател на Областния пчеларски съвет – Велико Търново и уточнява в подробности състоянието на бранша:

„Тази година ще се запомни със спада в добивите и отказа на много пчелари от стопанска дейност. Това е заради бума, който имаше преди 5-6 години хора да стават млади пчелари, чрез субсидията от ЕС. Да, но не стигаше само с желание и субсидия, а трябваше малко повече знания. А те игнорираха академичните знания и тръгнаха да се учат от интернет, където там пчелари на 2 години стаж учиха други на по 1-2 години стаж. Затова сега пчеларството е в колапс. Много пчелини са напуснати, продава се инвентарът, измират пчелите. В ситуация сме на спад в пчеларството“.

Вторият проблем са климатичните промени. От 2-3 години влияят много на биологията на пчелите. От там са и проблемите.

„Пиковите изменения в климата са проблем. Когато трябва да бъде студено е топло и обратно, а това обърква биологията на пчелите и те изразходват повече усилия, за да търсят мед. Пролетта излизат слаби семейства, не се развиват. В сравнение с миналата година, двойно по-малка продукция са получили пчеларите. Иначе е хубав и качествен продуктът“, коментира още Найденов. Според него няма да се повиши цената на меда. Ниска е изкупната цена на едро, а и има достатъчно мед у нас за продажба. Тези с по-малки пчелини ще реализират продукцията си чрез директни продажби.

„Очаква се вторият транш от помощта на Украйна да се изплати до края на септември на 4 000 – 5 000 пчелари, регистрирани земеделски производители. По 10 лева на кошер се пада. Пчеларите искат друга помощ – de minimis и тя да бъде около 20-30 лева на пчелно семейство. Това едва ли ще стане, обаче. Пчеларите пак няма да могат да си покрият стопанските разходи, а догодина ще бъде още по-лошо. Няма запаси от мед в пчелните семейства, няма заложено ново пило, от което да се родят нови пчели, които да изкарат зимата, до напролет няма да се развият, няма да има стопански резултати добри. Фалитите са налице“, обобщава ситуацията в бранша председателят на Областния пчеларски съвет – Велико Търново Тодор Найденов.