Образование

„Теория и методика на географското образование“ – новата книга на проф. Стела Дерменджиева

„Теория и методика на географското образование“. Така е озаглавена новата книга на проф. Стела Дерменджиева, преподавател в катедра „География“ на Историческия факултет при ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“. Изследването е в обем 886 страниците и „стъпва“ на дисертационния труд на автора на тема „Географията на образователното пространство отвъд границите на методиката на обучението по география. Теория, методология и практика“.

„Опитах се да развия някои от идеите и концепциите в разбирането на значението на географското образование, които са заложени в различни предхождащи мои монографични изследвания и публикации“, каза пред Общинското радио проф. Дерменджиева. Споделя, че в работата са и помогнали опитът й на преподавател, повече от 30 години във Великотърновския университет, участието в десетки национални, международни и университетски проекти и особено участието й като обучител и сертификатор в международната програма „Развитието на критическото мислене чрез четене и писане“, както и успешните защити на седем нейни докторанти.

В тематичния фокус на  книгата проф. Дерменджиева откроява няколко аспекта. На първо място тя поставя проблемите, свързани със същността и проявлението на географията в образователното пространство и на методиката на обучението по география. Съчетава утвърденото схващане за същността и ролята на методиката на географското образование като наука с иновативни, защитими възгледи за разчупване на нейните граници. Прави характеристика на дидактически модели и принципи в областта на географското образователно пространство. „Опитала съм се да дефинирам географското пространство като  концептуална категория, оперативна среда, комплексен ресурс и базис на глобалното, критическото мислене. Изведени са съвременни  нормативни детерминанти, учебно-методически ресурси и информационно-методически ракурси по географското  образование. Проучени са повече от 1200 източника, не само на български език,  в 30-годишен период, които са свързани с основните, актуалните методолого-методически проблеми на обучението по география и икономика в училищата у нас и в български училища зад граница“, поясни университетският преподавател.

„Мисля, че  книгата търси  и отговор на въпроса – дали съвременното развитие, което е белязано от много тенденции на неограниченост на комуникационните възможности, осигуряване на единство по отношение на приоритети, очаквания, въздействия и взаимодействия – засяга пряко и дефинира географията на образователното пространство и респективно методиката на обучението по география“, обобщи проф. Стела Дерменджиева.