Образование

С рисуване на копринени шалове учители преодоляват професионалното прегаряне

Учители от СУ „Емилиян Станев“ борят бърнаут синдрома, като изработват ръчно рисувани копринени шалове. Преподавателите се обединяват в артателие по идея на школския директор Кина Котларска. „По време на обществени трудности и трусове най-често страда психиката на хората – и на децата, и на големите. Когато трябва като директор да осигуря качествено образование на учениците, най-напред трябва да мисля за тези, които го предоставят, а именно за учителите. Отдавна съм обмисляла  как да поддържам психичното равновесие на колегията, какво  да правим, за да успяваме да имаме ефективна превенция на професионалното прегаряне. Изкуствата  много добре  вентилират натрупаната негативна енергия и затова съм разсъждавала да формираме малки групи- на когото му се пее, да пее, на когото му се танцува, да танцува, други – да рисуват. Имахме плахи опити, но не успявахме досега“, обясни мотивите си Котларска.

По нейни думи последните две години са показали остра необходимост от занимания, различни от всекидневната дейност в образователната институция. Преди седмица правят решителна стъпка – купуват материали, 10 рамки и канят за свой обучител художника и директор на Гимназията по моден дизайн Боряна Мочева. В творческата работа първи се включват директорът Кина Котларска и заместничките й Антоанета Палангурска и Анна Павлова, която също е специалист по изобразително изкуство. Към тях се присъединяват  начална учителка, учителка  по английски език и две – по физическо възпитание и спорт.

„Шаловете станаха много разнообразни. Рисувахме заедно върху коприната.  Всяка от нас имаше свой поглед, искаше да направи нещо, което й лежи на сърцето, да изрази собствен колорит, да опита да работи с контур, да създава шарките върху по-голям или в мини формат. Най-ценната част от процеса  не е толкова рисуването, а възможността да се заемеш с нещо съвсем различно от професионалните ти занимания и да го правиш заедно с колегите, с които по принцип рядко общуваш, защото са преподаватели по различни учебни предмети“, споделя училищният ръководител.

 

Повече от 20 учители са пожелали да участват във втората група на артателието и вече са поръчани материали за нови 25 копринени шала.