С кръгла маса „От свободата на избора до щастливото детство“ във Великотърновския университет честват 65-годишнината на проф. Рени Христова. В научния форум с доклади участват преподаватели от катедра „Предучилищна педагогика“ в Педагогическия факултет на ВТУ, от катедра „Предучилищна и медийна педагогика“ на Софийския университет и от филиала на ВТУ във Враца. „Темата са всъщност научните интереси на проф. Рени Христова и много добре е втъкана в заглавието на форума Свободата на избора – първата любов в науката на проф. Христова, до Щастливото детство, което е базирано на формирането на социално-емоционалната интелигентност на децата, която е предпоследната й любов, защото ще има и други в науката, които тя ще развива“, коментира деканът на Педагогическия факултет на ВТУ проф. Маринела Михова.
Проф. Рени Христова е завършила емблематичната търновска Първа гимназия, по-късно учи в Педагогическия институт в Русе и в Благоевградския университет. Във Великотърновския университет започва като асистент към катедра „Предучилищна педагогика“ през 1987 година. Била е два мандата ръководител на катедрата, два мандата зам.-декан по научноизследователската дейност на Педагогическия факултет и 4 години директор на филиала на ВТУ във Враца.
Споделя, че целият й професионален, творчески и научен път е свързан и посветен на предучилищното детство, на предучилищното образование и предучилищната педагогика. „И като детски учител, и като университетски преподавател основен принцип в моята работа е свободата на избора. Правото на избор е изконно човешко право, но ние трябва да създадем условията в годините на предучилищното детство да насърчаваме децата да правят своите избори. От моите научни търсения съм установила, че, когато едно дете има възможност да избира – то става по-мотивирано, а дейността, която избира и се занимава, му е много по-интересна. Това води до неговата концентрация, до уменията и желанието да постигне резултат, който му носи удовлетворение и го кара да се чувства щастливо“, казва проф. Христова
Признава, че е била затруднена, когато е трябвало да обясни определението „щастливо детство“. „Направих опит с думите, които започват с буквите на българската азбука, да определя щастливото детство, а именно като активност, безгрижност, веселие, доверчивост, жизненост, енергичност… Няма да изброявам всички определения, защото понятието е отворено и в крайна сметка се получава пъстро съцветие, което всеки може да допълва. Важна е атмосферата, която създаваме както в семейството, така и в детската градина – децата да усещат нашата подкрепа за развитие, да им предоставим условията за личностния потенциал, който носят в себе си, да го развиват и да успяват, защото образователният напредък на едно дете се изразява в това то да е удовлетворено от своите постижения“, посочва университетският преподавател.
По нейни думи факторите за постигане на щастливото детство са много, но те най-вече се коренят в семейството, общността, в която живее детето. „Технологиите имат място в детската градина, но те трябва да се вплетат, така че да осигуряват психическо и физическо здраве на детето. Винаги подчертавам и в моите изследвания, и пред студентите, че трябва да осигуряваме възможност за двигателна активност на децата, защото тя е тяхната основна характеристика и потребност“, допълва проф. Рени Христова.
Докладите от научния форум са публикувани в сборник, озаглавен „От свободата на избора до щастливото детство“