Образование

Съюзът на учените във Велико Търново с престижни форуми и издания

   Около 150 са членовете на великотърновския клон на Съюза на учените в България с председател проф. д-р Петко Ст. Петков. В него са включени представители на академичната общност от ВТУ, НВУ, филиала на Варненския медицински университет в старата столица, колеги от звената на БАН, Регионалния исторически музей…

И през миналата година в редиците на организацията влязоха нови членове. Проведения бяха традиционните за великотърновския клон Мартенски четения. В тях се включиха млади учени и направили открития членове на общността. Отново клонът на учените в старата столица участва като партньор в конференцията за дигитализацията на културно-историческото наследство, която се проведе по време на борсата за културен туризъм в старата столица, като част от съпътстващата й програма през миналата година. Резултат от шестте издания на този форум са и шестте тома с публикации от научните сесии в конференциите. Колеги от други научни звена и дори чуждестранни гости дойдоха и през миналата година за Майските четения на организацията.

Годишен сборник на Съюза на учените в България – клон Велико Търново излезе и през 2019-а. Той бе отпечатан от издателство „Фабер” в навечерието на 1 ноември – Денят на народните будители. В него има 17 доклада на 15 автори от различните секции в местната структура. „Сборникът излиза от 1996 година без прекъсване. Томът събира доклади от форумите на великотърновската организация през 2018-а. Това са Мартенските научни четения, посветени на празника на старата столица – 22 март и „Дни на науката”, които се провеждат през май. Част от докладите са посветени на 140-годишнината от Освобождението на България. Традиционно силно отново се представят археолози, историци, икономисти, математици, политолози, педагози, икономисти…”, коментира председателят на организацията проф. д-р Петко Ст. Петков. Той увери, че и през тази година нейните традиционни форуми ще продължат. Великотърновският клон на СУБ ще партнира вероятно и на различни инициативи по повод на важни годишнини, сред които е 150 години от създаването на Българската екзархия.

Съюзът на учените у нас по силата на развитието на академичния състав е една от престижните научни организации. Участието в нея дава предимство в конкурси за заемане на академична длъжност. А това е едно вторично признание на законодателя, че СУБ е стожер за развитието на образованието и науката”, сподели още проф. д-р Петко Ст. Петков.