Любопитно

Състезание по нареждане на Кубчето на Рубик и във Велико Търново

Преди 35 години в Будапеща – Унгария,  Ерньо Рубик създава най-популярния пъзел.  Неговият куб с цветни страни се разбърква, усуква и върти без да се чупи. Той нарекъл изобретението си Магически куб.  По това време унгарецът работел като преподавател в техническия университет в Будапеща.  Той винаги търсел иновативни подходи за преподаване. Така решил да използва своето изобретение, за да обясни на студентите си пространствените връзки. По-късно кубът получава названието, с което е известен и до днес – Кубчето на Рубик. Пъзелът става най-продаваната играчка в света и дори има Световен ден, посветен на него – 19 май.

Любители на настолните игри във Велико Търново ще отбележат празника със състезание по нареждане на Кубчето на Рубик. То ще се състои днес от 14 до 17 часа в популярен клуб на ул. „Ниш“.  Специален гост на събитието ще е Самуил Николов от Велико Търново. Той е осмокласник в Природо-математическата гимназия „Васил Друмев“. Самуил е участвал вече в две подобни надпревари.

„За първи път отидох в Румъния в град Крайова. Там се запознах с наши сънародници, които ме поканиха на турнир в София. Състезанията протичат по определен ред. Явяваш се, даваш свое кубче по избор, което се разбърква. Имаш 15 секунди да го огледаш. После се пуска хронометър и започваш да редиш. Има много и различни видове кубчета. В Крайова на оригиналното Кубче на Рубик бях на 21 място, а на пирамидата станах десети. В България заех съответно 12 и 6 място“,  разказа Самуил Николов. От две години той  и колекционира играчките. Започва с 6-7 бройки. Към днешна дата има колекция с над 40 различни вида. На събитието освен да покаже как нарежда Кубчето на Рубик Самуил ще представи и събраните от него разновидности на пъзела.

„В началото ми беше трудно да се науча да разчитам алгоритмите. Предизвикателство беше и фактът, че е триизмерен обект. До този момент се бях сблъсквал само с двуизмерни. А и не съм отделял много часове. Занимавах се предимно в свободното си време. След около две седмици успях да наредя Кубчето без никакви помощни средства“, добави Самуил.

Осмокласникът постига успехи и в училищните надпревари. Тази година той заема четвърто място в Националната олимпиада по Информационни технологии с проекта си “ Математическо нашествие“.

Диана Колева