Образование

Студентският клуб по психология към ВТУ проведе онлайн конференция

Проведе се първата онлайн конференция към Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“. Нейни организатори бяха Студентският клуб по психология „доц. д-р Илия Стойков“, информира председателят му Мелина Попова. За шеста поредна година форумът е един от основните му и най-успешни инициативи. Младите психолози в местния университет амбициозно и целенасочено работят към уплътняване не само на свободното си време, но и на своите дейности, свързани с придобиване на допълнителни знания и умения в областта си.

Тазгодишната тема на форума бе „Отвътре-навън: народопсихология и глобализация“. Според Мелина Попова темата много добре е паснала на създалата се в световен мащаб ситуация и това е поредното доказателство за адекватността на инициативата.

„Конференцията ни първоначално беше планувана за края на месец април, но ситуацията в страната наложи промени в датата. Няма да крия, че са ми минали мисли да нямаме подобно събитие тази академична година, но никак не ми допадна подобно развитие на нещата и с екипа се заехме с организацията на онлайн конференция. Това промени датите. Вярвам, че оказа влияние и на активността, но за мен е повече от достатъчно, че тази наша дейност стана факт по едни или друг начин. И освен на екипа си, искам да благодаря за това на Катедра „Психология“ към ВТУ и нейните прекрасни преподаватели, които бяха до нас и ни оказаха морална подкрепа, а някои от тях и активно участваха в събитието. Отправям специални благодарности на двамата ни модератори гл.ас. д-р Манол Манолов и ас. Доротея Дунева, както и на достолепния в моите очи, доц. д-р  Бойко Великов, който ни удостои с честта да изнесе пленарния доклад „Народопсихология и глобализация“, откриващ конференцията“, разказа Мелина Попова.

Седем са подготвените доклади, освен пленарния: Полина Георгиева, докторант към ВТУ – „Роля на хумора и типове шеги в българското интернет пространство в условията на пандемия от COVID-19 и карантина“, Лъчезар Велев, бакалавър към ВТУ – „Български поговорки за добро и зло, като критерии за формиране на морала“, Александър Иванов, магистър към ВСУ – „Етническа идентичност“, Елена Йорданова, докторант към ВТУ – „Готовност за осиновяване от страна на кандидатите за осиновители“, Благовеста Дафкова – Ангелова, докторант към ЮЗУ – „Взаимовръзката между привързаността и нервно- психичното развитие в ранно детство“, Любомира Димитрова, психолог, психотерапевт, хоноруван асистент и докторант към ЮЗУ – „Психосоматични разстройства – психотерапия на невъзможността за себеотстояване“, Мелина Попова, бакалавър към ВТУ – „Хипотеза за интраперсонален конфликт в българина по време на криза – тип пандемия.“

От началото на извънредното положение в страната, това не е единствената осъществена дейност от Психологическия клуб. От седми април до сега те имат шест публични онлайн лекции с лектори от цяла България и подготвят своята седма такава в идния вторник. Освен това се радват на нов сайт, плод на креативността на една от предишните председателки – Нежда Сейфулова – https://psychologyclubvtu.wordpress.com/?fbclid=IwAR1zw7l775yFRtqnu0u_jdwRtmekQbjIP2i3xZto1B2Gk3fONmkFBFrqvTQ

Повече за дейността им можете да научите от тяхната Фейсбук страница – https://www.facebook.com/PsychologyClubVTU/?ref=bookmarks