Социалните услуги в четирите центъра за лица с умствена изостаналост в Церова кория от 1 юли са държавно делегирана дейност. Това сподели на пресконференция Росица Димитрова – директор на дирекция „Социални дейности и здравеопазване“ в Община Велико Търново.
Четири къщи за лица с умствена изостаналост с капацитет 60 места са изградени в Церова кория по проект „ Центрове за дългосрочна грижа – новите социални услуги в община Велико Търново“. Той е финансиран по Оперативната програма „Развитие на човешките ресурси“ 2014-2020, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд. В рамките на Комплекса са изградени четири центъра за грижа с капацитет 15 човека за всеки от тях.
Към момента в социалната услуга за резидентна грижа са настанени 45 души. От тях 43-ма са изведените потребители от дома за възрастни с умствена изостаналост в Пчелище, който беше закрит. Капацитетът в Церова кория не е запълнен, тъй като в екипа трябва да се назначат още десет души – санитари, социални работници и медицински специалисти. Те ще работят с нови 15 потребители в четвъртия център. Назначените до момента в екипа са общо 29 души.
Потребителите, ползващи социалната услуга, са пълнолетни лица с различна степен на умствена изостаналост и степен на увреждане над 50 процента трайно намалена трудоспособност, удостоверено с решение от ТЕЛК. Те не могат сами да се грижат за себе си, както и да им бъдат задоволявани ежедневните потребности в семейна среда или са изчерпани възможностите за ползване на социални услуги в общността и имат нужда от 24-часова подкрепа в специализирана среда. Само 7 от потребителите са дееспособни, едно лице е поставено под запрещение, а 37 са поставени под пълно запрещение.
Всеки потребител на услугата получава необходимата индивидуализирана подкрепа, съобразно потребностите, които има, като при предоставянето й се уважават и насърчават неговата автономност, достойнство, право за самостоятелно вземане на решения. Екипът от специалисти и санитари, които се грижат за потребителите, им съдейства за приучаване към по-голяма самостоятелност в ежедневието, придобиване на умения за обслужване и за битов труд – почистване на личните и обществените пространства, грижа за цветята и помощ при почистване на двора. Индивидуално и групово с тях се провеждат и различни дейности – художествено-творческа, музикотерапия и ритмотерапия, терапия с приказки, приложна математика и др., честват се официални и лични празници. Потребителите посещават и съпътстващи услуги.