Министерство на земеделието предлага създаването на Централен регистър за проследимост на храните, предвижда нова наредба, качена за обществено обсъждане.
Поддържането на регистъра на всички търговци на едро е от голямо значение за осигуряването на проследимостта на всички етапи от производството и дистрибуцията на храни, тъй като това ще осигури достъп до актуална и достъпна информация в реално време за движението на хранителните продукти по цялата верига на доставки, пише в мотивите към проекта.
Бизнес операторите ще са длъжни да подават към Централния регистър информация в електронен вид за всяко първо пускане в стокооборот на пазара в страната на храни и всяка последваща дистрибуция на храните на етап търговия на едро.
При първото подаване на информацията в Централния регистър, за всяко конкретно количество (партида/пратка) храни от информационната система автоматично ще се генерира уникален код. На всеки следващ етап на дистрибуция, при подаването на информация в Централния регистър от бизнес оператора, информационната система автоматично ще допълва първоначално генерирания код, с цел осигуряване на проследимост на съответните храни по веригата на доставки на ниво търговия на едро.
Проектът на наредба предвижда Централният регистър да осигурява информация за произведените, преработени и/или дистрибутирани количества храни, чрез достъп до регистъра по електронен път.
Предвижда се възможността регистърът да изготвя справки от обобщената база данни по предварително зададени критерии, която да се предоставя в електронен вид.
Централният регистър ще се поддържа от Българската агенция по безопасност на храните. Електронизирането на данните, включени в регистъра, ще доведе до намаляване на времето за осигуряване на информация от бизнес оператора до компетентните органи. По този начин включените институции ще могат да комуникират по-лесно и ще имат достъп до необходимата информация при извършване на съвместни проверки.
Създава се възможност за управление на рисковете за безопасността на храните, чрез предоставяне на запис, включващ достатъчно информация за движението и съответните количества на храните по веригата на доставки, което позволява ефективно вземане на решения в случай на криза, свързана с безопасността и ценовите нива на храните.
Чрез проследяване на движението и на количествата на хранителните продукти през веригата за доставки, Централният регистър предоставя възможност да се провери автентичността на данните за храните, предотвратявайки измами и некоректни търговски практики.