„В следващите четири години Педагогическият факултет ще продължи да е предпочитан образователен център за подготовка на педагогически специалисти и място, където се правят научнопедагогически изследвания. Убедена съм, че ще бъде авангард в развитието на педагогическата наука“. Това каза пред Общинското радио новоизбраният декан на факултета проф. Маринела Михова. Тя е завършила специалност „Педагогика“ в СУ „Св. Климент Охридски“. Във Великотърновския университет работи от 1989 г. като преподавател по „Дидактика“ и „Сравнително образование“. Досега беше зам.-декан в ръководния екип на проф. Венка Кутева.
Педагогическият факултет /ПФ/ е най-голямото по брой студенти структурно звено на ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“. В него се обучават бакалаври, магистри и докторанти в професионалните направление Теория и управление на образованието, Педагогика и Педагогика на обучението по…, отбеляза проф. Михова. Тя съобщи, че тази година започва обучение по нови специалности, които са единствени за страната ни и се разкриват по идея на предходното факултетско ръководство.. Това са „Предучилищна педагогика“ в бакалавърска степен и „Педагогика на ранното детство“ в бакалавърска и в магистърска степен.
След първото класиране всички места в ПФ, запазени в акцията „Рано рани“, са запълнени и това показва големият интерес на кандидат-студентите към учебното звено, коментира деканът.
На въпрос – обмисля ли се провеждане на задължителен конкурсен изпит по български език предвид ниските резултати на матурите – проф. Михова отговори: „Това е идея, по която академичната общност може да разсъждава, но от десетина години във всяка специалност на университета се изучава „Български език и стил“ именно с идеята да се компенсират някои пропуски в знанията по български език на студентите, които идват от училищното образование“.
По нейни думи трудно е да се посочат конкретни данни колко от студентите отпадат от учебния процес, защото те имат възможност да преминават от курс в курс дори и когато не са взели всички изпити. „До седмия семестър обаче всички изпити трябва да са издържани. Така че най-голямото отпадане се случва в началото на IV курс, когато вече имат много натрупани изпити и не могат да ги вземат, но процентът не е висок“, поясни проф. Михова.
Акредитацията на професионалните направления и кадровият потенциал се очертават като най-голямо предизвикателство за новия декан на педагозите. „Работихме по критериите в предходния мандат, сега трябва да ги обобщим и да представим по най-добрия начин онова, което сме правили през годините“, подчерта проф. Маринела Михова.