Създадените интелектуални продукти по проект „Дигитална раница – Моята България“ бяха представени пред учители и ръководители на образователни институции от областите Велико Търново и Сливен. Проектът се изпълнява от екип на Великотърновския университет в партньорство със Съюза на българите в Кипър и Гръцко-българското сдружение за култура „Паисий Хилендарски“. Електронна учебна платформа, Интерактивно учебно помагало за ученици със свободен достъп и Методическо ръководство за учители са интелектуалните продукти. Те са ориентирани към обучението в българските неделни училища в чужбина, но ще бъдат разпространени и у нас.
Електронната учебна платформа е иновативен вариант за ресурсна обезпеченост на тематичните области от учебното съдържание по български език и литература 1 – 7 клас, география и икономика и история и цивилизации 5 – 7 клас. Платформата е приложима както при присъствено, така и при онлайн обучение, включително в извънредни ситуации.
Интерактивното учебно помагало за ученици със свободен достъп е система, която не замества учебните помагала, а допълва възможностите за качествено обучение. Неговите компоненти са насочени към активно учене при усвояване на новото учебно съдържание по трите основни предмета в неделните училища – български език и литература, география и икономика и история и цивилизации. Подходящо е при самоподготовка и при реализиране на извънкласни дейности в условията на междупредметна интеграция, като основната цел е формирането на устойчиво чувство за принадлежност към родовите корени и Родината България.
Методическото ръководство представлява потребителски интерфейс за учителите. Създаден е с цел професионална подкрепа в съчетаването на онлайн базираните ресурси с останалите помагала, обезпечаващи учебния процес.
„За нас проектът „Дигитална раница – Моята България“ е собствена иновация във времева рамка, която никога не бихме си мечтали за възможна преди пандемията /К-19/. Взаимната подкрепа, която си дадохме разпали ново чувство за гражданска цел, за решимост да бъдем по-съпричастни, иновативни и предизвикателни към всичко, което правим“, подчерта при откриването на срещата зам.-ректорът по учебната дейност проф. Димитър Симеонов.
378 са българските неделни училища в целия свят, каза Наталия Михалевска, директор на Дирекция „Образование на българите зад граница и училищна мрежа“ в МОН. Създаването им е започнало преди 15 години, дистанционното обучение в тях е въведено преди Ковид-19, а обучението на 4-годишните се финансира със съдействието на българската страна.
Десет експерти от ВТУ и партньорските организации участват в разработването на модулите. Сред тях са доц. Петя Събева, доц. Димка Димитрова, доц. Юлия Симеонова, проф. Христо Бонджолов, проф. Димитър Симеонов, проф. Милко Палангурски, Лидия Стефанова от Съюза на българите в Кипър,, Християна Славкова, Юлия Костова, ръководител на неделното училище в Атина, Лиляна Цветкова. Създател на електронната учебна платформа е Красимир Стефанов, а технически координатор на проекта доц. Ангелина Марковска.