Употребата на седем вида наркотици зад волана вече няма да се доказва с установяването на каквото и да е било наличие на тези вещества в кръвта, а само ако са достигнали или надвишават определени прагове. Тази промяна, която може да бъде определена като революционна, предлагат министрите на здравеопазването Христо Хинков, на вътрешните работи Калин Стоянов и на правосъдието Атанас Славов. Те са огласили за обществено обсъждане изменения в Наредба № 1 от 2017 г. за реда за установяване концентрацията на алкохол в кръвта и/или употребата на наркотични вещества или техни аналози (пълния текст на проекта виж тук).
В специално приложение № 5 към наредбата са посочени видовете наркотици, за които се въвеждат тези гранични стойности. За всички останали остава т. нар. нулева толерантност и употребата им ще се приема за доказана с установяване на присъствието им в кръвната проба без значение каква е концентрацията им.
„Резултатът от извършеното химико-токсикологично изследване на кръв се приема за установяващ употребата на наркотични вещества или техни аналози в случай, че същият е равен или по-висок от стойностите по приложение № 5. За установена употреба на наркотични вещества или техни аналози извън посочените в приложение № 5 се приема присъствието им в изследваната кръвна проба, включително на техни метаболити“, предвижда нова ал. 3 на чл. 23 от наредбата.
В проекта е предвидено и как се извършва изследването за употреба на тези седем вида наркотици.
Тримата министри-вносители на измененията обясняват, че въвеждането на прагови стойности за част от установяваните при предварителното изследване наркотични вещества представлява способ, при който се дефинира кога аналитичният резултат от извършеното изследване на кръвната проба следва да се приеме като доказана употреба на наркотичното вещество.
Те сочат, че предложените стойности са „възприети в редица страни от Европейския съюз, кореспондиращи с характеристиките на ползваните у нас и в Европа тестове за предварително изследване за употреба (чрез изследване на орална течност)“.
Подчертава се, че се въвеждат критерии за контрол на качеството на използваната аналитична процедура от изследващата лаборатория, доколкото експертното изследване на наркотични вещества в кръвна проба за целите на съдебната експертиза не ползва единен аналитичен протокол. А при необходимост от изследване на контролната проба кръв е предвидено същата да се извършва само в лабораториите, които към момента разполагат с повече от трима специалисти с опит в областта на съдебната токсикология.
Друго изключително ключово изменение в наредбата на практика регламентира това, което специалистите отдавна заявяват – че полевият тест може да се използва само за предварителен индикатор за употребата на наркотици. Както става ясно от предложения текст, ще има и случаи, в които за потвърждение на теста ще се използва не кръв, а слюнка. Това ще се случва, когато шофьорът откаже да даде кръвна проба и ще се използва остатъкът от слюнка от полевия тест за дрога.
Освен това проектът предвижда отказът от медицинско изследване и предоставяне на кръвна проба да се декларира на място, в момента на полицейската проверка. В момента това става след като шофьорът вече е заведен от полицаите до лабораторията.
В проекта се предлагат промени и за друга ситуация от практиката – когато шофьорът откаже да бъде тестван на пътя, но се съгласи да отиде да даде кръвна проба. В тези случаи полицаите издават талон за изследване и определят срок за явяване болницата. Според тримата министри практиката показва, че в тези случаи „непридружаваното лице често пъти декларира употреба на алкохол и/или наркотични вещества в този прозоречен период от време, което на по-късен етап затруднява установяването на обективната истина“. Затова сега се предвижда полицаите да съпровождат шофьора до болницата, когато откаже тест за алкохол или наркотици на пътя, но иска да даде кръвна проба.