Култура

Поставят за трети път „Страната на усмивките“ на търновска сцена

Оперетата „Страната на усмивките“ на Франц Лехар е рядко поставяно заглавие в България, но на сцената на търновския театър ще се играе за трети път. Първият спектакъл, дело на Недялко Ковачев и диригента Грую Гердаников,  е бил през 1985 г.,  а вторият през 2010 г. под ръководството на маестро Пламен Карталов, който работи по проекта и днес, каза директорът на МДТ „Константин Кисимов“ Васил Вълчев. Премиерата на романтичната оперета ще се състои на 4 юли от 19,00 часа в голямата зала.

„Идеята за концепцията дойде от г-н Вълчев, който искаше да има съвременен, действен спектакъл с 3D мапинг, а в същото време да запази класическия дух на оперетата, т.е. да няма модернизъм. Това постави пред постановъчния екип сериозни задачи – да изпълним кинематографичен подход, който обаче да бъде приказен. Ключова за мен като режисьор беше срещата със Стефка Златкова и Иван Митев, които провокираха интересна история, която е така наречената наша режисьорска нишка. Те разказват една легенда за човешкото битие и мирозданието и се надявам да пренесем публиката в красив, фантазен свят с помощта на нашите прекрасни артисти, които работят с изключително внимание към детайла на актьорската задача и им благодаря за цялото търпение да изградим нишка по нишка цялата дантела на спектакъла – модерен като присъствие, а не като визия“, сподели гост-режисьорът от Софийската опера и балет Вера Петрова.

Две културни среди се вплитат в спектакъла – Виена и  Китай, има и  трета линия на съновиденията. Пресъздаването им се оказва изключително предизвикателство за целия солистичен състав, отбеляза Теодора Петрова.

Автор на сценографията е Мария Колева. Тя намира нов подход и прави целия декор под формата на лотос.

„Сценографското решение е доста съвременно, не е класическо. Ние тръгнахме от  класически  символи в азиатската култура,  което ни доведе до идеята за този лотос – не пресъздавайки го буквално, а с форми, които напомнят, наподобяват по-изчистени архитектурни форми, с които създаваме всички пространства в произведението. Минахме през изключително много китайски легенди, символика на всякакви знаци  и стигнахме до това решение, което мисля, че се получи интересно,  действено е. То е постоянно в различни форми, не е статично и смятаме, че ще е  интересно за публиката“, обясни Мария Колева.

„Страната на усмивките“ е уникално съчетание на музика, актьорска игра, сценография, костюми и 3D мапинг. В него участват изпълнители от музикалния и драматичния отдел на  театъра.  В постановъчния екип влизат още хореографът Катя Богданова, хормайсторът Яница Първанова и концертмайсторът Мария Павлова. 3D мапингът  за спектакъла е подготвен от  екип на elektrick me. Пом.-режисьор е Румяна Атанасова, корепетитор – Росица Тарапанова,  актьорската подготовка и пластика са работа на  Стефан Методиев, а звуковите ефекти на Петър Атанасчева.

„Страната на усмивките“ е включена и в програмата на тазгодишното издание „Сцена на вековете“. Тя ще бъде представена в декора на Царевец на 19 юли от 21,00 часа.