Образование

Показват рисунки от конкурса „България и Китай – древни и уникални цивилизации“ в галерия „Дзин тай“

Част от най-добрите творби в раздел Изобразително изкуство на конкурса „България и Китай – древни и уникални цивилизации“ ще бъдат експонирани в галерия „Дзин тай“ в Пекин. Това съобщи доцент Искра Мандова, директор на Институт „Конфуций“ при Великотърновския университет, който е и организатор на конкурса. Над 300 деца, ученици и студенти участваха в тазгодишното издание на творческата надпревара. „По традиция най-голям интерес проявяват автори от София, Търговище и Русе. За първи път през 2021-а се включват ученици от Монтана, Провадия, Бургас, Нова Загора, Казанлък и от Китай“, отбеляза доцент Искра Мандова.

По нейни думи нараства броят на участниците  в разделите Презентации и Колаж. „Всеки жанр се обогатява. Идеите се отличават с добронамереност, дух на толерантност и респект към предците на двете националности, към техните бит, митология и легенди. Акцентира се   на забележителното присъствие и просперитет на китайската държава в световната икономика, политика и културен разцвет, като участниците са направили съвременен прочит на взаимоотношенията между България и Китай, както и на връхлетялата човечеството пандемия през последните 2 години“, коментира ръководителят на Институт  „Конфуций“.

Доцент Мандова препоръчва при разработването на темата участниците и техните ръководители да не се ограничават само с Уикипедия, да обръщат по-голямо внимание на стила, структурата, графичното оформление и техническите параметри. Задължително е точното упоменаване на името на участника, учебното заведение, в което се учи, посочването на ръководителя, възрастовата група. „Когато липсва заглавие на творбата или още в първия абзац се забележи слаба граматическа култура, отпада възможността произведението  да получи по-добро класиране. В раздел Презентации участниците могат да разчупят традицията да се  представят само географското положение и природните дадености. Но в литературния раздел с радост отбелязваме, че са потърсени нови теми и тенденции в интерпретирането на научни доказателства кой е по-древният от двата народа. Коментират се различни тези по отношение на двете културни общности – това, което ги сродява и раздалечава в исторически план“, подчерта доц. Искра Мандова.